еМагазин

Tag : отпад

Бизнис ТОП СТОРИИ

„Дрисла“ го доби тендерот на општина Тетово за чистење и депонирање на отпад вреден 1,9 милиони евра

Никола Осило
Општина Тетово по распишаниот тендер за чистење и депонирање на комуналниот отпад на локалитет с.Фалиште склучи договор со „Дрисла“. Вредноста на склучениот договор со вклучен...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Несовесни граѓани фрлаа отпад од мост директно во реката Вардар

Никола Осило
Еко-активисти на социјалните мрежи споделија видео на кое може да се види како неколкумина несовесни граѓани фрлаат отпад во реката Вардар. Паркирани со трактор и...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Нов концесионер и модернизација на Дрисла: На депонијата ќе завршуваат пет проценти од сегашниот депониран отпад

Редакција
Град Скопје формирал нова комисија која треба да изврши повторна евалуација на понудите на компаниите и во склад со неа да се направи нов избор...
Локално

Во вреќа со отпад во Општина „Ѓорче Петров“ пронајдена шок-бомба

Редакција
Екипи на ЈП „Комунална хигиена“ извршувајќи ги своите работни активности денеска во Општина Ѓорче Петров пронашле шок-бомба во вреќа со отпад. Како што соопштија од...
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) По дочекот на Нова Година во Скопје собрани 40 кубни метри отпад

Редакција
Вработени во ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје новогодишната ноќ и првото јануарско утро го дочекаа работно. Секоја година, на 1 јануари, по завршувањето на новогодишната прослава екипите...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Како линданот на Охис го труе цело Скопје и околината

Редакција
Опасниот по живот, индустриски токсичен отпад линдан којшто со децении се наоѓа во две депонии во фабриката Охис во Скопје треба да почне да се...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Швајцарци ќе ни го решаваат проблемот со ѓубрето во Тетово

Редакција
Швајцарската влада ќе помага во решавањето на долгогодишниот проблем со собирање и депонирање на цврстиот отпад во Полошкиот регион. Преку грант се обезбедени 7,9 милиони...
БЕСПАРИЦА

Во Македонија се фрлаат 12.000 тони вишок храна, а 450.000 луѓе се со еден оброк дневно

Редакција
Според Државниот завод за статистика, во Македонија имаат проблем да обезбедат храна 445.099 луѓе и во просек имаат по еден оброк дневно. Од друга страна,...