еМагазин

Tag : Јовески

Македонија

СЈО и официјално е историја, Јовески уверува дека предметите ќе добијат завршница

Редакција
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА уверува дека Јавното обвинителство е подготвено и со целосна посветеност и залагање ќе пристапи кон примената...
Македонија

Јовески целосно ќе го преземе СЈО

Редакција
Измените на Законот за јавнообвинителска служба со кои треба да се реши статусот на вработените во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) треба да се најдат на...
Македонија

Јовески: Засега нема основа за дисциплинска постапка за Вилма Рускоска

Никола Осило
Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески изјави дека нема отворено постапка за СМС пораката, која обвинителката Вилма Рускоска ја испрати до судиите кои ја пуштија Катица Јанева...
Македонија

Обвинителството утре ќе поднесе обвинение за „Рекет“

Никола Осило
Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. „Истрагата во првиот дел...
Македонија

СЈО го доби дописот од Јовески за преземање на предметите

Редакција
Специјалното јавно обвинителство (СЈО) претпладнево го добило дописот, што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за префрлање на предметите. Како што потврдија...
Македонија

Јовески: Обвинителството има капацитет да постапува по предметите од СЈО

Никола Осило
Примопредавањето на предметите од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во државното јавно обвинителство ќе се врши предмет по предмет, вели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. За...
Македонија

Јовески не открива дали и кога Катица Јанева ќе даде исказ за „Рекет“

Никола Осило
Обвинителката од СЈО Лиле Стефанова, која го води предметот  „Империја“, е повикана утре во Јавното обвинителство да даде исказ за случајот „Рекет“, потврди државниот јавен...
Македонија

Јовески: Ќе преземеме мерки ако дојдеме до цврсти сознанија за бришење податоци во СЈО

Никола Осило
Јавното обвинителството будно ги следи информациите за наводна наредба за форензичко бришење на податоци во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и доколку дојде до цврсти сознанија...
Македонија

Јавниот обвинител Јовески: Парите во „Рекет“ се давани во кеш во два наврата, знаеме од кои сметки се обезбедени

Редакција
Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески во интервју за Независен весник во врска со случајот „Рекет“, вели дека парите се дадени во готовина во два наврата....
Македонија

Обвинителство: Нема законски пречки Интерпол да објави потерница по Груевски

Никола Осило
Верувам дека нема законски или било какви други пречки потерницата за поранешниот премиер Никола Груевски да не биде објавена на листата на Интерпол, изјави денеска...