еМагазин

Tag : Јовески

Македонија

Обвинителството утре ќе поднесе обвинение за „Рекет“

Никола Осило
Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. „Истрагата во првиот дел
Македонија

СЈО го доби дописот од Јовески за преземање на предметите

Редакција
Специјалното јавно обвинителство (СЈО) претпладнево го добило дописот, што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за префрлање на предметите. Како што потврдија
Македонија

Јовески: Обвинителството има капацитет да постапува по предметите од СЈО

Никола Осило
Примопредавањето на предметите од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во државното јавно обвинителство ќе се врши предмет по предмет, вели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. За
Македонија

Јовески не открива дали и кога Катица Јанева ќе даде исказ за „Рекет“

Никола Осило
Обвинителката од СЈО Лиле Стефанова, која го води предметот  „Империја“, е повикана утре во Јавното обвинителство да даде исказ за случајот „Рекет“, потврди државниот јавен
Македонија

Јовески: Ќе преземеме мерки ако дојдеме до цврсти сознанија за бришење податоци во СЈО

Никола Осило
Јавното обвинителството будно ги следи информациите за наводна наредба за форензичко бришење на податоци во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и доколку дојде до цврсти сознанија
Македонија

Јавниот обвинител Јовески: Парите во „Рекет“ се давани во кеш во два наврата, знаеме од кои сметки се обезбедени

Редакција
Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески во интервју за Независен весник во врска со случајот „Рекет“, вели дека парите се дадени во готовина во два наврата.
Македонија

Обвинителство: Нема законски пречки Интерпол да објави потерница по Груевски

Никола Осило
Верувам дека нема законски или било какви други пречки потерницата за поранешниот премиер Никола Груевски да не биде објавена на листата на Интерпол, изјави денеска
Македонија

Кривичниот суд бара од Јовески да каже кое обвинителство во иднина ќе постапува во предметите на СЈО

Никола Осило
Кривичниот суд Скопје бара од државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски да се произнесе кое обвинителство може во иднина да постапува како овластен тужител во предметите
Македонија ТОП СТОРИИ

Јовески: Амнестијата е политичка одлука, доколку зависеше од мене немаше да се случи

Никола Осило
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА вели дека амнестијата за учесниците во настаните на 27 април во Собранието е политички чин и
Македонија ТОП СТОРИИ

Груевски избегал од Македонија преку див премин

Никола Осило
Поранешниот премиер Никола Груевски територијата на Република Македонија ја нема напуштено на кој било граничен премин. Сослушани се и сведоци, но за да не наштетам