еМагазин

Tag : овошје

БЕСПАРИЦА

Во април повисоки трошоците за зеленчук и овошје, пониски за горивата, облеката…

Редакција
Трошоците на животот во април годинава, во однос на претходниот месец бележат раст од 0,1 отсто, а во однос на април лани намалување од 0,1...
БЕСПАРИЦА

Зголемени трошоци на живот за овошје, цигари и масло, намалени за горива

Редакција
Трошоците на животот во март годинава се зголемени за 0,2 отсто во споредба со претходниот месец, а цените мало, пак, се намалени за истиот процент...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Корона вирусот засега на зелените пазари ги накачи цените на лимоните и кромидот

Редакција
Драстично се накачени цените на лимоните на зелените пазри во Скопје. Како што велат пазарџии од зелениот пазар кај Буњаковец за еМагазин, сега килограм лимони...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Правила за појадок – клучен елемент во исхраната на здравите лица

Редакција
Се повеќе истражувања го привлекуваат вниманието за начинот на исхрана, кога и што да се консумира. Добро познато е дека појадокот треба да биде главен...
ЖИВОТ

Junk Free, Guilt free мисијата продолжува

Редакција
Уште од млади години учиме дека овошјето и зеленчукот се здрави за нас. Но, со текот на времето, процесот на стареење, и зголемувањето на дневните...
БЕСПАРИЦА

Пораст на трошоците на животот: Поскапеле лебот, овошјето, маслото, месото…

Никола Осило
Трошоците на животот во јули 2019 година, во однос на претходниот месец, се зголемиле за 0.2 %, а цените на мало за 1.1 %, покажуваат...
Бизнис

По пауза од речиси една година, се укинува забраната за извоз на коскесто овошје во Русија

Никола Осило
Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската федерација од понеделник целосно ја укинува забраната за увоз на коскесто овошје. Конкретно, од понеделник од...
БЕСПАРИЦА

Трошоците на живот лани зголемени за 1,5, а цените на мало за 2,7%

Редакција
Индексот на трошоците на животот во 2018 година има пораст од 1,5 отсто, а индексот на цените на мало пораст од 2,7  отсто во споредба...