еМагазин

Tag : пациенти

ЖИВОТ

На Инфективна клиника се лекуваат 14 пациенти со грип и компликации, а еден во тешка животозагрозувачка состојба

Редакција
Четиринаесет пациенти со клиничка слика на грип и компликации меѓу кои најчесто со пневмонија, се лекуваат на Универзитетската Клиника за инфективни болести. Од нив пет...
Македонија

Грипот почна да „коси“: На Инфективна клиника хоспитализирани 12 лица, едно во тешка состојба

Редакција
Четири лица со компликации од грип од кои едно во тешка здравствена состојба и осум други кои имаат симптоми на вирусот се хоспитализирани на Универзитетската...
ЖИВОТ

По новогодишната ноќ 29 пациенти на Токсикологија во Скопје, најмладиот пациен имал 14 години

Редакција
На Клиниката за токсикологија ноќеска се примени 29 пациенти во алкохолизирана состојба, од кои најмалиот бил 14-годишник, а најстариот имал 63 години. На Ургентниот клинички...
ЖИВОТ

И тоа е остеопороза, да ги намалиме болките кај пациентите

Редакција
Остеопорозата е хронично, системско и прогресивно пореметување на коскениот состав, карактеризиранo со намалување накоскената  црвстина, што олеснува настанување на таканаречено нискоенергетски (остеопоротични) скршеници при мал удар или паѓање. По...
Локално ТОП СТОРИИ

Бројката порасна: Десет поранешни пациенти на штипска ортопедија се заразиле со хепатитис Ц

Редакција
Десет  поранешни пациенти, кои биле хоспитализирани на Ортопедското одделение на Клиничката болница – Штип, се заразиле со вирусот хепатитис Ц. Бројката се искачи откако деновиве се откриени...
Македонија ТОП СТОРИИ

Шест поранешни пациенти на Штипска ортопедија заболени од Хепатит Ц

Редакција
Откриен е Хепатит Ц кај шест поранешни пациенти на Одделението за ортопедија во штипската Клиничка болница. Првите двајца пациенти се откриени во јули, кога се...
Локално

Труење во Струга по свадба

Редакција
Во саботата вечерта се примени 10 – 12 пациенти со симптоми на дијареја и повраќање кои биле на свадба во Струга. Амбулантски се прегледани, а...
Локално

Состојбата на хоспитализираните пациенти затруени од чад во пожарот во Кисела Вода е стабилна

Редакција
Од Универзитетската клиника за токсикологија информираат дека во моментот, на клиниката, се хоспитализирани 11 пациенти како последица на вчерашниот пожар во скопската населба Кисела Вода....
Локално

По пожарот во Кисела Вода, 9 пациенти хоспитализирани на Клиниката за токсикологија

Редакција
Како последница од труење од чад, предизвикан од пожарот што избувна попладнево во скопската населба Кисела Вода, девет пациенти се хоспитализирани на Универзитетската Клиника за...
ЖИВОТ

Министерството за здравство: Сите редовни прегледи во Клинички центар се одложуваат поради посетата на Папата

Никола Осило
Министерството за здравство информира дека за време на посетата на папата Франциск, пациентите од целата држава непречено ќе ги добијат сите потребни здравствени интервенции и...