еМагазин

Tag : Панос Каменос

Балкан

Ципрас и Каменос ќе се сретнат по разврската во македонскиот Парламент

Редакција
Коалициските партнери во грчката Влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос, прво ќе ја чекаат разврската кај нас, а потоа ќе остварат средба. Иако беше неофицијално
Македонија

СИРИЗА: Има мнозинство во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Редакција
Во денешниот парламент постои потребното мнозинство за ратификација на Договорот од Преспа, но и за да не биде ставена во опасност довербата на актуелната влада,
Балкан

Грчка влада: Во соседната земја беше направен историски чекор

Редакција
Двотретински изгласаниот предлог во македонското Собрание за почеток на уставните промени е историски чекор што ги носи двете страни поблиску до финалното- стапување во сила
Балкан

Независни Грци: Остануваме во Владата додека Договорот од Преспа не дојде во грчкиот парламент

Редакција
Позицијата дека кога Договорот од Преспа ќе дојде во грчкиот Парламент, Независни Грци ќе ја напуштат Владата, уште еднаш ја повтори коалицискиот партнер и министер
Балкан

Партнерот на Ципрас, Каменос: Се срамам што во Европа се нудат два милиони евра за гласање

Редакција
Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос синоќа на „Твитер“ објави реакција во врска со гласањето на уставните измени во македонското Собрание. – Кој би помислил
Балкан ТОП СТОРИИ

Коѕијас поднесе оставка поради Договорот од Преспа

Редакција
Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиjас денеска поднел оставка, еден ден по напнатата средба во владиниот кабинет, кога избила расправија помеѓу министерот за одбрана,
Балкан

ЕУ почна истрага за евентуална злоупотреба на еврофондови во Грција 

Редакција
Европската канцеларија за борба против измами (ОЛАФ) почна истрага во Грција за евентуална злоупотреба на средства од фондовите на Европската Унија наменети за бегалците. Грчките
Балкан

Договорот од Преспа ги „подели“ Независни Грци

Редакција
Со различни позиции од оние на Панос Каменос, излегоа двајца пратеници од Независни Грци во однос на договорот од Преспа. Танасис Папахристопулос и Костас Зурарис