еМагазин

Tag : партија

Македонија

Регистрирана „Твоја партија“, ќе ја застапува адвокатот Александар Тортевски

Редакција
На престојните предвремени парламентарни избори ќе учествува и нова партија. Деновиве „Твоја партија“ ги собра потребните 1.000 потписи и се регистрира како партија. Застапник на...
Македонија

Левица побара од Државната изборна комисија да набави повисоки паравани за гласање

Редакција
Политичката партија Левица поднесе официјален предлог до Државната изборна комисија за набавка на нови, повисоки паравани за гласање кои ќе го гарантираат тајното избирачко право...
Македонија

„Талир“ повторно одложен, на Груевски ќе му се суди во отсуство

Редакција
Главната јавна расправа за случајот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е одложена за 28 јуни во 10 часот поради смрт на близок член на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Партијата на Меркел е против датум за преговори за Македонија во јуни

Редакција
Партиите на Унијата (ЦДУ/ЦСУ) се против брз почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за приклучување кон ЕУ. Одлука веројатно ќе биде донесена во октомври,...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Станува ли СДСМ партија на Зоран Заев?: Наместо институционална метла, казна за лошите изборни резултати

Никола Осило
Не престануваат реакциите во јавноста по вчерашната смена на раководството во СДСМ. Граѓаните од една страна ја поздравуваат одлуката на премиерот Зоран Заев, а други...
Македонија

Среде избори: Официјално основана нова политичка партија „Алтернатива“

Никола Осило
„Алтернатива“ е името на новата политичка партија на македонската политичка сцена. Во Централниот регистар вчера беше извршен упис на основање на партијата која има седиште...
Македонија

Заев за обвинувањата дека СДСМ прибира податоци од граѓаните: Водиме современа кампања по моделот на Шведска

Редакција
Како грубо обвинување кон СДСМ и обид да се сврти вниманието поради можноста за изборен пораз го оцени премиерот Зоран Заев тврдењето на граѓанскиот изборен...
Македонија

Потсетување до Мицкоски: Основачите на ВМРО-ДПМНЕ бараат итно формирање унија на ветарани

Редакција
Ветераните-основачи на ВМРО-ДПМНЕ бараат од претседателот и раководството на партијата за итно формирање на Унијата на ветерани на ВМРО-ДПМНЕ, покрај веќе постоечките Унии на млади сили...
Македонија

Куновска „распали“ по СДСМ: Посветено на сите Мири, Тањи, Кираци…

Никола Осило
Поранешната пратеничка од редовите на СДСМ, актерката Софија Куновска на својот Фејсбук-профил ги искритикува поранешните сопартијци и им се обрати со „збор-два за функционерите и...
Бизнис

Заев не сакал да биде ист како претходната власт, па ќе бара чаре за партиските вработувања

Редакција
Премиерот Зоран Заев на денешното отврање на салата за јавни услуги „Една точка за услуги” на новинарско прашање во врска со партиските вработувања рече дека...