еМагазин

Tag : пасош

Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Во пасошите почнаа да се става печатот со појаснување дека припаѓаат на Северна Македонија

Редакција
Во македонските пасоши при излез од земјата почна да се става печатот со кој се појаснува дека патните исправи припаѓаат на Република Северна Македонија. До крајот...
Македонија ТОП СТОРИИ

На излез од земјата ќе се става печат со појаснување дека патните исправи се на Република Северна Македонија

Редакција
Министерството за внатрешни работи да ги преземе потребните мерки и активности за спроведување на решение во преодниот период до создавање технички претпоставки за издавање на...
Македонија

Заев подготвен прв да земе двојазичен пасош со новото име – Република Северна Македонија

Редакција
Премиерот Зоран Заев во емисијата „200“ на телевизија Алсат М, на прашањето на уредникот на емисијата, новинарот Назим Раиди, дали е подготвен прв симболично да...
Локално

Сакал да помине граница со пасош од друго лице

Никола Осило
На 20.01.2019 година во 16.00 часот на Граничен премин „Табановце“, при пасошка контрола, било констатирано дека патната исправа што ја дало на увид лицето Ќ.А.(31)...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој му помогнал на Груевски да влезе нелегално во Албанија?

Редакција
Поранешниот премиер Никола Груевски, пред да стигне во Унгарија, избегал од Македонија во Албанија, тврдат албанските власти. Според нив Груевски ја напуштил земјата со автомобил...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од бугарското Министерство за правда велат дека Груевски нема бугарски пасош

Редакција
Од бугарското Министерство за правда велат дека поранешниот премиер, Никола Груевски не е државјанин на Бугарија и дека никогаш не поднел документи за бугарско државјанство, пренесуваат...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Како избега Груевски: Освен двата одземени пасоши имал ли и трет со друг идентитет?!

Редакција
Во недостаток на официјални информации од македонските институции, но и на унгарските власти расте бројот на шпекулации за тоа како поранешниот премиер, сега пратеник, Никола...
Македонија

Куновска: Каква гаранција од бекство е одземање пасош кога во Србија се влегува со лична карта

Никола Осило
Не стивнуваат реакциите по бекството на екс-премиерот Никола Груевски кој преку својот Фејсбук профил објави дека се наоѓа во Унгарија каде ќе бара политички азил....
Балкан

БГНЕС: За добивање сертификат за бугарско потекло, Македонци плаќале до 1.000, Косовари и до 5.000 евра

Редакција
Агенцијата за Бугарите во странство работела по претходни тарифи за експресна нарачана услуга и за услуги за странци со муслимански имиња, објави бугарската новинска агенција...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Јапонскиот е најмоќниот пасош на светот, како котира македонскиот

Редакција
Во најновото рангирање на Henley Passport Index, јапонскиот пасош е најмоќниот во светот. Јапонците без виза може да патуваат во дури 190 земји. Во големата...