еМагазин

Tag : пештера

МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Галерија) Убавина: Пештера Шаркова дупка во Маврово

Редакција
Од Националниот парк Маврово информираа дека во пештерата Шаркова дупка се врши утврдување на моменталната состојба и отпочнување на активности за нејзино активирање за следната...
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) Со помош на ЕУ, отворен модерен спелеолошки тренинг центар во Гостивар

Редакција
Гостивар доби модерен спелеолошки тренинг центар, во кој млади спелеолози ќе можат да ги истражуваат, мониторираат и зачувуваат пештерските убавини во овој крај. Тренинг центарот...
Свет

Момчињата од пештера во Тајланд спасувањето го нарекоа чудо

Редакција
Дванаесет момчиња и нивниот тренер по фудбал, кои беа блокирани во поплавена пештера во северниот дел од Тајланд, првпат се појавија во јавност откако беа...