еМагазин

Tag : плаќање

Техно

Регионално истражување: Брзина, едноставност и практичност на најголемата предност на бесконтактното плаќање

Редакција
Вкупното користење на бесконтактниот начин на плаќање со Visa картичките во нашата земја порасна за 113 проценти во однос на март минатата година, а 86...
БЕСПАРИЦА

Препораките на РКЕ остануваат на сила: Нема исклучување од струја, парно и вода додека е вонредна состојба

Редакција
Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) информира дека останува во сила препораката што пред две недели ја упатија до компаниите кои што се...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Презентирано истражувањето „Европски навики за плаќање во 2019 година“

Редакција
На 19 февруари се одржа настан организиран од EOS Матрих  на кој темата беше презентација на истражувањето „Европски навики за плаќање“, кое EOS го спроведува...
БЕНЧМАРК

„Европски навики за плаќање“ – презентација на истражување спроведено од EOS

Редакција
На 19 февруари во Хотел Александар Палас, со почеток од 13 часот, под наслов „Европски навики за плаќање“ EOS Матрих Македонија ќе го презентира истражувањето...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Нова подобрена верзија на онлајн услугите на ЕВН

Редакција
Почна со работа новата надградена  верзија на онлајн услугите на ЕВН – evnonline.mk. Овие услуги на корисниците сега ги нуди компанијата „ЕВН Хоме“ која од...
Бизнис

Една четвртина од македонските туристи во странство плаќаат со картичка

Редакција
Околу 24 проценти од македонските туристи кои патуваат во странство за плаќање ја користат својата платежна картичка, покажа најновото издание на студијата MasterIndex Mastercard. Истражувањето...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сопственикот на дивоградбата кај Стариот чинар, Усеини: Како закупец уредно 11 години ги подмирувам обврските за оспоруваната летна тераса

Редакција
Сопственикот на дивоизградениот објект кај Стариот чинар во Охрид, советникот Нефи Усени, со писмо до медиумите појаснува дека за летната тераса „Луна“ уредно на општината...
Бизнис

Како да платите патарина доколку немате смарт-картичка или ТАГ

Редакција
По воведувањето на електронскиот начин на наплата, граѓаните се прашуваат како да платат патарина, доколку немаат смарт-картичка или ТАГ, кои се новина во плќањето. Доколку...
Бизнис

Плаќање на патарина со ТАГ: Најбрзо ќе поминете, но и поскапо чини

Редакција
Tаг-овите, кои се еден од начините преку кој што можете да ја платите патарината со електронскиот начин на плаќање, ќе се поставуваат на предното ветробранско...
Бизнис

Борба или поттикнување на сива економија: Од денеска плаќање во кеш најмногу до 500 евра

Редакција
Од денеска стапува на сила законското решение според кое во платниот промет, во кеш ќе може да се плаќа само до 500 евра во денарска...