еМагазин

Tag : плата

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Поголема плата сакаат и 81.000 граѓани со блокирани сметки

Никола Осило
Македонската Влада продолжува со политиките на претходната владејчка гарнитура и преку минимално зголемување на платите во образованието и во здравството се обидува да ги придобие...
Бизнис

Фондот за здравствено осигурување вработува 11 раководители, плата до 31.340 денари

Никола Осило
Фондот за здравствено осигурување на Македонија објави оглас за вработување на 11 раководители на определено време од една година за работните места во подрачните служби...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Нови вработувања во М-НАВ, плата до 56.485 денари

Редакција
Акционерското друштво за давање услуги во воздохопловната навигација, М-НАВ, објави оглас за седум работни места, на неопределено време. Се бараат обезбедувачи, советник, извршител… Највисоката плата...
БЕСПАРИЦА

Семејните трошоци повисoки од просечната плата

Редакција
Минималните месечни потреби на едно четиричлено семејство во Македонија се повисоки од просечно исплатената нето плата. Според податоците што вчера ги објави Државниот завод за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет највисоки плати: Програмерите и воздухопловците во тесна трка

Никола Осило
Државниот завод за статистика ги објави податоците за просечната плата во Македонија во јуни, годинава од кои може да се види дека најплатени во земјава...
Бизнис

Пад на просечната плата за 300 денари

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јуни 2018, изнесува 24.203 денари, што е намалување во однос на...
Балкан

Колкава плата има Иванов: Највисока плата во регионот има словенскиот претседател Пахор

Редакција
Претседателот на Словенија Борут Пахор има највисока месечна плата меѓу колегите од регионот, а најниска добива неговиот колега од Србија Александар Вучиќ. Месечната заработувачка на...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Дури 40 отсто од граѓаните сметаат дека плата од 25.000 до 40.000 денари е доволна за нормален живот

Никола Осило
Резултатите од анкетните истражувања покажуваат дека една третина од македонските домаќинства сметаат дека нивната тековна финансиска состојба е полоша, додека помалку од 60% сметаат дека...
БЕСПАРИЦА

Доцни платата на просветните работници

Редакција
Независниот синдикат за образование и наука-НСОН денеска со прес-конференција реагираше дека доцни платата за јули за просветните работници. Претседателот на Синдикатот Томислав Гиевски од пред...
БЕСПАРИЦА

Што предвидуваат измените на Законот за минимална плата кој влезе во комисиска расправа

Редакција
Собраниската Комисија за труд и социјална политика на денешната седница ја почна расправата за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за минимална плата во...