еМагазин

Tag : ПМ10 честички

ЧИСТА ОКОЛИНА

Системот за греење на болницата го предизвика енормното загадување во Куманово, велат од Општината

Редакција
ЈП „Чистота и Зеленило“ од Куманово изврши аеросолизација за намалување на аерозагадувањето во градот. Општинскиот штаб за заштита и спасување во соработка со надлежните служби...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Твитер „гневен“ за загадувањето: „Со влакната во носот против ПМ честички“

Никола Осило
Загадувањето на воздухот и нерешителноста на Владата во справување со овој проблем повторно предизвикаа лавина реакции меѓу граѓаните и на социјалните мрежи. Ви пренесуваме дел...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Владата тврди дека годинава бројот на загадени денови е помал од претходните години

Редакција
Направивме споредба на податоците од изминатите три години, 2016, 2017 и 2018 во периодите 1 јануари – 30 ноември и забележавме дека во 2018 година...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Цементарница УСЈЕ не може да работи, ако не работат филтрите

Редакција
Цементарница УСЈЕ во целост ги исполнува законските услови во работењето, а емисиите од производството на цемент се во просек далеку пониски од максимално дозволените гранични...