еМагазин

Tag : помилување

Македонија ТОП СТОРИИ

Уставниот суд ќе чека изјаснување од Собранието: Одложено гласањето за помилувањата

Редакција
Уставниот суд на денешната седница го одложи гласањето по спорниот член 11 од Законот за помилувања, а со кој во 2016 година беше овозможено претседателот...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Чудо во Македонија: Одеднаш сите против амнестија, помилување, аболиција…

Vladimir Nikolovski
Одлуката на Уставниот суд по три години да расправа за законитоста на член 11 од Законот за помилување донесен во 2016 година со кој тогаш...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кои се уставните судии кои ќе имаат пресуден збор за Законот за помилување?

Редакција
Не стивнуваат реакциите во македонската јавност по најавата дека Уставниот суд ќе расправа по иницијативата за преиспитување на законитоста на членот 11 од Законот за...
Македонија ТОП СТОРИИ

На Уставен суд после три години му „текнало“ да расправа за укинатото помилување

Редакција
Иницијативата до Уставниот суд за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година адвокатот Зоран Стојановски...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Помилувањето ги засени хонорарите: „СЈО е мртво, да живее Уставен!“

Vladimir Nikolovski
Огромен број реакции предизвика најавата дека Уставен суд ќе ја преиспитува законитоста на дополнувањето на Законот за помилување во 2016 година со кое се создаде...
Македонија

Во Собранието се најавува расправа за автентично толкување на Законот за помилување

Редакција
Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска го примил барањето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување што го поднесе пратеничката група на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Сите ќе ги амнестираат само Катица ќе лежи“: Твитер реакции за можното враќање на амнестиите на Иванов

Редакција
Можноста Уставниот суд да ги поништи сите обвиненија, истраги и процеси кои ги отвори Специјалното јавно обвинителство (СЈО) доминантно против функционери на ВМРО-ДПМНЕ, а кои...
Македонија ТОП СТОРИИ

Уставен поведе постапка за оценување на членот 11-а од дополнувањето на Законот за помилување

Редакција
Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година....
Македонија

Десковска: Помилувањата на Иванов се основ за новото барање за екстрадиција на Груејевски и Бошковски од Грција

Редакција
Главните аргументи со кои Министерството за правда ќе бара екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски е побивање на аргументите на судот во Грција околу...
Македонија

Шекеринска: Правдата и помилувањето не се исклучиви, тие се надополнуваат

Редакција
Правдата и помилувањето не се исклучиви, тие се надополнуваат. Пораката што ја испрати вчера премиерот беше токму во таа насока дека на оваа држава и...