еМагазин

Tag : помирување

Македонија

Средба Пендаровски – Ахмети: Сите политички фактори да се насочат кон помирување за стретешките цели

Никола Осило
Претседателот Стево Пендаровски на денешната средба со лидерот на Демократска унија за интеграција, Али Ахмети укажал на потребата во периодот што претстои сите политички чинители...
Македонија

За Европската комисија Законот за амнестија е важен чекор кон помирување и надминување на поларизацијата

Редакција
Европската комисија денеска го поздрави усвојувањето на Законот за амнестија за настаните во Собранието на Македонија на 27 април минатата година, оценувајќи го како можност...
Македонија

Постигната согласност: За кои лица ќе има, а за кои нема да има амнестија

Редакција
Интерпартиската парламентарна група за реформи, интеграција и помирување постигна согласност по Предлог-законот за амнестија за случувањата на 27 април. Согласно Предлогот, амнестијата не ги опфаќа...
Македонија

Работната група за помирување ќе се состане во Собранието

Редакција
Работната група за помирување на Интерпартиската парламентарна група за помирување, реформи и интеграција, ќе одржи состанок денеска во 14 часот, соопшти спобраниската прес-служба. Интерпартиската парламентарна...
Македонија

Има согласност за помирувањето, но не смеат да се поминат црвените линии, вели Заев

Редакција
Премиерот, Зоран Заев по средбата со координативното тело за помирување и интеграција во Собранието изјави дека е постигната согласност за процесот на помирување и за...
Македонија

Телото за помирување проработи без ВМРО ДПМНЕ, за следниот состанок поканет и Заев

Редакција
Интерпатиската парламентарна група за интеграција, реформи и помирување на денешниот прв состанок постигнала согласност за формирање три работни подгрупи и за динамиката на работата на...
Македонија

Координативно тело на затворена седница расправа за помирувањето за „27 април“

Редакција
Собраниското координативно тело за помирување и интеграција претпладнево зад затворена врата го почна состанокот на кој треба да се изнесат размислување во врска со содржината...
Македонија

Прв состанок на собраниското тело за помирување во среда

Редакција
Собраниското кородинативно тело за помирување и интеграција својот прв состанок ќе го одржи во среда. На седницата, како што информираат претставници на осумтемина пратеници од...
Македонија

Не се формираше комисијата за помирување

Редакција
За формирање на комисијата за помирување, за што иницијатива достави независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, ќе се разговара на следната...
Македонија

Нема крај на партиските бурлески: ВМРО-ДПМНЕ бара амнестија, СДСМ нуди помирување

Никола Осило
Предлог-законот за амнестија е веќе изготвен и во понеделник ќе биде поднесен во Собранието на РМ по скратена постапка, рече денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче...