еМагазин

Tag : праски

Бизнис

Русија ќе ја укине забраната за увоз на праски, откако ќе биде спроведена фитосанитарната истрага во Македонија

Редакција
Русија ќе ја укине времената забрана за извоз на коскесто овошје од Македонија откако ќе добие извештај за спроведена истрага и преземени фитосанитарни мерки. Извештајот...
Бизнис

Стапува во сила руската забрана за увоз на праски од Македонија

Редакција
Од денеска македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар. И официјално стапува во сила одлуката на Русија со која се стопира увозот поради...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

Редакција
Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, рече денеска министерот за...
Бизнис

Русија најави забрана на увозот на праски од Македонија од 15 август

Редакција
Русија најави дека од 15 август ќе воведе забрана за привремен увоз на некои коскести плодови од Србија и Македонија поради загриженоста за безбедноста, соопшти...