еМагазин

Tag : пратеници

Македонија ТОП СТОРИИ

Пратениците за 5 години потрошиле речиси 3 милиони евра за патни трошоци, соопшти Антикорупциска

Редакција
Извештајот од анализата на патните трошоци на пратениците во периодот од 2015 до 2019 година што денеска го презентираше Државната комисија за спречување корупција (ДКСК)...
Македонија

Мицкоски: Не гледам причина за натамошно учество на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието

Редакција
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека не гледа причина за натамошно учество на пратениците од партијата што ја предводи во Парламентот поради отстапувањето...
Македонија ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Кои пратеници гласаа за ратификација на протоколот за НАТО?

Редакција
Со 114 гласа „за“ од вкупно 116 присутни пратеници вчера македонското Собрание го изгласа законот за ратификација на Северноатлантскиот договор што е последен чекор на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Пратениците ќе си добијат нови „телефончиња“: „Македонски Телеком“ го доби тендерот на Собранието за мобилна телефонија вреден 191.000 евра

Редакција
Собранието на Македонија по распишаниот тендер за набавка на мобилна телефонија склучи договор со „Македонски Телеком“ – Акционерско друштво за електронски комуникации – Скопје. Вредноста...
Македонија

Ќе има нови вработувања: Пратениците сложно ги донесоа измените и дополнувањата на Законот за Собранието

Редакција
Уште подобро етаблирање на Парламентот како вистински претставник на граѓаните и како независен носител на законодавната власт преку унапредување на неговите служби, ќе овозможат измените...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Прочистување кај судиите, но и кај политичарите, порача Пендаровски во првото обраќање пред пратениците

Редакција
За само две и пол години успеавме да ја вратиме државата во нормала и да ја донесеме на прагот на членството во НАТО и на...
Македонија

Тортевски се надева дека „Твоја партија„ на изборите ќе освои од 5 до 10 пратеници

Редакција
Адвокатот Александар Тортевски, иницијатор на „Твоја партија“ за весникот Независен вели дека Основачкиот конгрес на новата партија ќе биде на 7. декември, а дека во...
Македонија

Пратениците изгласаа зголемување на платите во јавниот сектор за 5 отсто

Никола Осило
Со 82 гласа „за“, без воздржани и против, Собранието на денешната 115-та седница по скратена постапка го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот...
Македонија

(ВИДЕО) А1он: Пратениците со народни пари плаќаат кирии на роднини

Редакција
Со новите одлуки на Собранието, тринаесет пратеници од внатрешноста ја искористија можноста наместо пари за патни трошоци, да добијат стан под кирија до 400 евра,...
Македонија

Пратеници застанаа зад иницијатива за формирање една изборна единица

Никола Осило
Во Собранието е формирана Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучени 12 пратеници од 10 партии и еден независен пратеник. Групата, како што...