еМагазин

Tag : Преамбула

Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија станува Северна Македонија: Што ќе се менува во Уставот и Преамбулата

Редакција
Во Собранието на пленарна седница денеска почнува третата, финална фаза за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа. Како што е познато најсуштинската промена предвидена...
Македонија ТОП СТОРИИ

Што прифати Заев од барањата на Алијансата за Албанците за уставните измени

Редакција
Премиерот Зоран Заев на денешната средба со лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села изјави дека го прифатил предлогот на Села што се однесува на...
Македонија

Села не се изјаснува за уставните измени, денеска ќе се сретне со Заев

Редакција
Заинтересираноста на НАТО Македонија да стане членка на Алијансата како многу важен сегмент и за регионалната стабилност, за стабилизација на регионот, е пораката која му...
Македонија

Почна јавната дебата за уставните измени: Според Заев, прифатливите предлози би можеле да станат дел од уставните амандмани

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт-амандманите на Уставот, посочувајќи притоа, можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од...
Македонија ТОП СТОРИИ

На собраниската Комисијата помина и нацрт амандманот за Преамбулата и АСНОМ

Редакција
Со девет гласа „за“ и седум „против“ попладнево помина и вториот нацрт амандман за уставни измени во собраниската Комисија за уставни прашања. Со вториот нацрт...
Македонија

Почнува втората фаза од постапката за менување на Уставот

Редакција
Собраниската Комисија за уставни прашања денеска ќе ја започне расправата за четирите нацрт-амандманите на Уставот согласно Договорот од Преспа, која треба да трае 12 дена....
Македонија ТОП СТОРИИ

И АСНОМ и Рамковниот договор во Преамбулата на Уставот: Што пишува во нацрт-амандманот

Редакција
Четирите нацрт-амандмани со кои ќе се менува Уставот, што е предвидено со договорот за името со Грција, откако беа усвоени од Владата, се веќе пристигнати...
Македонија

Канческа Милевска откри детали од нацрт амандманите на Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
Предлозите на Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата „За подобра Македонија“, Владата ќе ги вгради во нацрт-текстот на амандманите што денеска треба да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе влезе ли и Рамковниот договор во Преамбулата со промената на Уставот

Редакција
Иако од ДУИ во неколку наврати посочија дека сега не е време за други промени на Уставот, освен тие што се предвидени со договорот за...