еМагазин

Tag : преговори

Македонија

Заев: За законот за СЈО, застанати се работите

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека преговорите на работните групи за законот за Специјалното јавно обвинителство се заглавени и оти суштински разлики на работните групи...
БЕНЧМАРК

Германскиот амбасадор во Србија: Наскоро ќе биде познат датумот за почеток на преговорите со Северна Македонија

Редакција
Германскиот амбасадор во Србија, Томас Шиб денеска изрази надеж дека наскоро ќе биде познат датумот на почеток на преговарачкиот процес за членство меѓу ЕУ и...
Македонија

Димитров: Ако не ги започнеме пристапните преговори оваа година, тоа значи дека не постои европска перспектива

Редакција
Ја добивме 10-та препорака за почеток на преговори, ако треба да ја очекуваме и 11-та препорака од ЕК следната година, нема да имам лице да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Влада: Најмногу за датум за нас се „бореa“ Грција, Австрија, Словенија…

Редакција
Според извори од Владата, ниту една земја – членка на ЕУ не изразила сомнеж дека државата ги исполнила сите задачи за да добие датум за...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Ќе се апси ли нешто до октомври или по одмори ќе се иде?„: Твитер реакции за недобивањето датум за преговори со ЕУ

Редакција
На социјалните мрежи и во јавноста не стивнуваат реакциите за недобивањето датум за старт на преговори на Македонија со Европската Унија. На Македонија, од ЕУ...
БЕНЧМАРК

Хан ја повика ЕУ да отвори преговори со Северна Македонија во најбрз можен рок

Редакција
Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, ги повика земјите членки на ЕУ да ги отворат преговорите за членство со Северна Македонија што е можно побргу. Одговарајќи...
Македонија ТОП СТОРИИ

ЕУ задутре ќе одлучува за датум за преговори: Кои се можните сценарија за нашата земја?

Никола Осило
Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Не добивме датум затоа што нема реформи, а криминалот и корупцијата добиваат епидемиски размери

Редакција
Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, исто како што не доби ниту лани кога Зоран Заев и неговите...
Балкан

Ако си купат нови авиони, Бугарија ќе го заштити воздушниот простор на земјава со „Ф-16“

Редакција
Бугарија, која е членка на НАТО, може да и помогне во заштитата на воздушниот простор на Северна Македонија, ако склучи договор за купување осум авиони...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

(Фото) Се чувствува страв во воздухот од нова „корпа“ од ЕУ

Никола Осило
Премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров, вицепремиерот Бујар Османи, поранешниот претседател Бранко Црвенковски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски деновиве гласно од Скопје,...