еМагазин

Tag : препораки

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Детална листа на лица со хронични состојби кои треба да бидат ослободени од работа

Редакција
Согласно препораките на Владата, објавуваме Листа на дијагнози на хронични состојби, согласно која се утврдените категории на лица кои треба да бидат ослободени од работа...
Локално

Од утре нема да важи бесплатниот јавен превоз за пензионери, студенти и средношколци

Редакција
Согласно со актуелната состојба со корона вирусот, како една од мерките и препораките на Владата за намалено користење на јавниот превоз со цел превенција од...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Кои хронично болни лица треба посебно да бидат претпазливи на корона вирусот и ослободени од работа

Редакција
Министерството за здравство денеска ќе излезе со листа на хронично болни лица кои посебно треба да бидат внимателни и да ги почитуваат препораките на Владата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата препорача спортските натпревари да се играат без публика, јавните собири да се откажат до 6 март

Редакција
Во насока на натамошна соодветна превенција од корона вирусот, Владата го прифати предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со...
Македонија

СЗО Европа: Македонија ги спроведува препораките, нема потреба од паника

Редакција
Регионалниот директор на СЗО за Европа, Ханс Клуге на денешноит Втор национален форум за здравје истакна дека здравствените власти и Владата во државата ги спроведуваат...
Македонија ТОП СТОРИИ

МНР нема информации за македонски државјани во Италија заболени од корона вирус, повикуваат на претпазливост при патување

Редакција
Министерството за надворешни работи согласно информациите добиени од Генералниот конзулат на во Венеција – Италија, информира дека до овој момент нема информација за наши граѓани...
ЖИВОТ

Лицата без лични документи конечно ќе добијат извод и лични карти

Редакција
Со Законот за неевидентирани лица во матична книга на родени, што го усвои Собранието, обезбедена е институционално-правна рамка за тие конечно да добијат граѓански идентитет,...
ЖИВОТ

Препораки од Министерство за здравство: Како да се заштитите од жолтица

Редакција
Имајќи предвид дека епидемија на заразна жолтица е прогласена во Ѓорче Петров и Даме Груев, од Министерство за здравство апелираат до граѓаните да се следат препораките...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Европската комисија останува на препораката за старт на преговорите со Македонија, но порачува: „не треба да се живее на стара слава“

Редакција
Европската комисија (ЕК) останува на својата препорака за старт на преговорите за членство Македонија, бидејќи таа ги исполнува условите за тоа, но ваквиот став „не...
Македонија ТОП СТОРИИ

Османи контра Заев: Секое отворање на Законот за јазици ќе не врати пред 2001 година

Редакција
Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од двете страни за денес да...