еМагазин

Tag : Преспански договор

Македонија ТОП СТОРИИ

„Екатимерини“: Мицотакис побарал од Заев да се почитува Преспанскиот договор ако земјата сака во ЕУ

Никола Осило
Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис му пренел на македонскиот колега Зоран Заев дека е важно Преспанскиот договор да се почитува доколку земјата сака да започне пристапни...
Македонија ТОП СТОРИИ

Димитров: Вон ЕУ не можеме целосно да го комплетираме Преспанскиот договор

Никола Осило
Преспанскиот договор не може да се комплетира целосно ако ние сме вон пристапниот процес кон Европската Унија, рече денеска шефот на дипломатијата Никола Димитров на...
Балкан

Коѕијас ужива на грчки остров пишувајќи книга за Договорот од Преспа

Никола Осило
Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во неговата викендичка на грчкиот остров Алонисос, пишува книга посветена на Договорот од Преспа. Според грчките...
Македонија

Откако беа оштетени таблите: Спомениците во Скопје ќе бидат под засилен надзор

Никола Осило
Град Скопје кој е надлежен за поставувањето и одржувањето на новопоставените ознаки на спомениците во централното градско подрачје, ќе го засили надзорот за во иднина...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Ќе се растерети ли Богородица: Собранието даде зелено светло за отварање два нови гранични премини кон Грција

Никола Осило
Пратениците попладнево во рамки на 106. седница ги донесоа законите за ратификација на спогодбите меѓу Република Северна Македонија и Република Грција за отворање два гранични...
Македонија

Германија очекува новата грчка Влада да го почитува Преспанскиот договор

Никола Осило
Германија очекува новата грчка Влада да има конструктивна улога во процесот на нормализација на односите со Северна Македонија. Владиниот портпарол Штефан Зајберт вчера на прес-конференција...
Балкан ТОП СТОРИИ

Избори во Грција: Ќе го почитува ли Нова демократија Договорот од Преспа доколку победи?

Никола Осило
Грците денес гласаат на предвремените парламентарни избори, а според очекувањата најголеми шанси за победа има Нова демократија. Сега се поставува прашањето дали со евентуално паѓање...
Македонија

Се договараат нови наставни програми за новите генeрации во нашата земја и Грција

Никола Осило
Новите генерации во двете земји и во регионот да се едуцираат во духот на европските вредности на солидарност, доверба и меѓусебна соработка, потврдија одлучна заложба...
БЕНЧМАРК

ЕУ и официјално известена за промена на името

Редакција
Европската Унија и официјално ја доби нотификацијата за промената на уставното име на државата, соопшти попладнево службата за надворешна акција на ЕУ, ЕЕАС. -Денеска ЕУ...
Македонија

Скопје и Атина го информираа ООН дека стапија во сила Договорот од Преспа и името Република Северна Македонија

Редакција
Скопје и Атина вчера доставија заедничкото писмо до генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш со кое го информираат за датумот на влегување во сила на...