еМагазин

Tag : престапна

ЖИВОТ

Престапна година: Едвај го „преживеавме“ јануари, а не очекува продолжен февруари

Редакција
Поради празниците и вообичаеното финансиско опуштање, купување подароци и славење јануари меѓу македонските граѓани вообичаено е познат како најдолгиот месец во годината. При крај на...
ЖИВОТ

Новата 2020 година престапна, февруари има 29 дена: Што велат народните верувања?

Редакција
Новата 2020 година е престапна што значи дека наместо вообичаените 365 дена, годинава има еден ден повеќе. Престапна е секоја четврта година во која февруари...