еМагазин

Tag : прислушување

Македонија ТОП СТОРИИ

Јавното обвинителство прислушувало лица за поткуп при избори и гласање

Никола Осило
Јавното обвинителство во текот на минатата година ја применувало мерката следење и снимање на телефонски и други електронски комуникации во постапка утврдена со закон во...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Колку луѓе биле прислушувани лани по барање на Јавното обвинителство

Никола Осило
Јавното обвинителство во текот на минатата година ја применувало мерката следење и снимање на телефонски и други електронски комуникации во постапка утврдена со закон во...
Македонија

Заев: Бев свесен дека Груевски може да побегне уште кога ги објавив „бомбите“

Редакција
На новинарско прашање во однос на тоа дека, за можноста за бегство медиумите пишувале уште во август, премиерот Зоран Заев денеска одговори дека за тоа...
Македонија

Сведоштво на Лазаревски во „Таргет-Тврдина“: Размислував како да пријавам за прислушувањето, но знаев дека нема да можам да докажам

Редакција
Размислував како тоа да го пријавам, но две години не преземав ништо, бидејќи знаев дека нема да можам да го докажам, изјави сведокот Ѓорѓи Лазаревски...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој е Зоран Ангеловски, првиот директор на ОТА, која ќе го следи прислушувањето

Редакција
Зоран Ангеловски е првиот директор на новоформираната Оперативно техничката агенција (ОТА), која ќе има задача да го следи прислушувањето, кое повеќе нема да биде во Управата...
Македонија

Во Македонија во моментов нема незаконско прислушување, тврди директорот на ОТА

Редакција
Оперативно техничката агенција (OTA), која согласно реформите ќе биде медијатор во процесот на следење на комуникациите, ќе почне со работа од 1 ноември, како што...
Балкан

Дачиќ: Знаеме дека не прислушкуваат „некои западни сили“

Редакција
Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека му е познато оти „некои западни сили ги прислушкуваат државниот врв на Србија“. Тој додаде дека...
Свет

Велика Британија осудена поради масовно прислушување разговори

Редакција
Европскиот суд за човекови права денеска пресуди дека Велика Британија ги прекршила правата на граѓаните со масовното прислушување на нивните телефонски разговори и следење на...
Македонија

Анкета на ИРИ: 45 отсто граѓани сметаат дека телефоните се уште им се прислушуваат

Редакција
Речиси половина од македонските граѓани и натаму сметаат дека нивните телефонски разговори не се приватни и безбедни, покажува анкетата на Меѓународниот републикански институт (ИРИ). Вкупно...