еМагазин

Tag : притвор

Македонија

30 дена притвор за поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски

Редакција
Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразознавање (УБК), Владимир Атанасовски доби 30 дена притвор, поради инволвираност во настаните во Собранието од 27 април. „Надлежен обвинител...
Македонија

Судењето за „Таргет Тврдина“ одложено за да Мијалков присуствува на јавната седница за неговиот притвор

Редакција
На 13 декември продолжува рочиштето за „Таргет Тврдина“ на СЈО во кое првообвинет е поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, поранешниот началник на Петтата управа...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мијалков во притвор за „Империја“: Судот му го укина притворот за „Таргет-Тврдина“

Редакција
Судот му го укина притворот на Сашо Мијалков за предметот „Таргет-Тврдина“, а му определи 30-дневен притвор за предметот познат како „Империја“, информираа од Основниот суд...
Македонија

Притвор за уште еден предмет: Освен за „Таргет-Тврдина“, Мијалков доби нов притвор за „Империја“

Редакција
Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков, доби нов притвор на барање на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), за случајот Империја. Мијалков веќе...
Македонија

СЈО бара притвор за Мијалков и за случајот „Империја“

Редакција
Специјалното јавно обвинителство побарало 30-дневено притвор за поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање УБК Сашо Мијалков и за случајот „Империја“. Мијалков веќе се...
Македонија

Мијалков од затвор донесен на судење за „Трезор“

Редакција
Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков денеска со полициска придружба беше спроведен во Кривичниот суд од затворот Скопје каде што издржува 30-дневен притвор. Мијалков денеска е...
Македонија

Митко Јанчев за Дојче Веле: Гарантирам дека Сашо, Миле и Кирил нема да бегаат!

Редакција
Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев и поранешен потпреседател на ВМРО ДПМНЕ за Дојче веле вели дека со целиот негов интегритет гарантира дека Сашо Мијалков, Миле...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сопругата на Јанакиески: Донесете го Груевски и нека одговара за неговото бегство, а не заради него во притвор да лежат недолжни луѓе

Редакција
Сопругата на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, Сања Јанакиески, на својот Фејсбук профил остро реагира на одлуката на Апелациониот суд, нејзиниот сопруг...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Апелациски суд за Јанакиески и Божиновски донесе политичка, а не правна одлука

Редакција
Кацарска судството не успеa да се издигне над политиката и со отфрлањето на издржаните и аргументирани жалби на Јанакиески и Божиновски донесе политичка, а не...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација одлучи: Јанакиески и Божиновски остануваат во притвор

Редакција
Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески и поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски остануваат во притвор во „Шутка“. – Кривичниот совет на...