еМагазин

Tag : притвор

Локално

Триесетдневен притвор за мажот што ја застрела сопругата во Мала Речица

Редакција
Триесетдневен притвор му определил судија во претходна постапка при основниот суд во Тетово на А.К. (53) од Мала Речица како осомничен  дека сторил три кривични...
Македонија ТОП СТОРИИ

И пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Љубен Арнаудов излегува од куќен притвор

Редакција
Пратеникот Љубен Арнаудов на ВМРО-ДПМНЕ, кој е еден од обвинетите во случајот за настаните во Собранието за 27 април минатата година, излегува од куќен притвор...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе може да присуствува на седници: Укинат домашниот притвор на пратеникот Василевски

Редакција
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски, кој е обвинет за настаните во македонското Собрание од 27. април, излегува од куќен притвор откако Кривичниот совет на Основниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Tројца осомничени за новата истрага на СЈО „Поштенска банка“ добија мерки за претпазливост

Редакција
Во Основниот суд Скопје 1 – Скопје, пред судија на претходна постапка, во текот на вчерашниот ден беа спроведени три лица со предлог на Специјалното...
Македонија

За Владата одлуката за 30-дневен притвор за Моника е престрога

Редакција
Владиниот портпарол Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција соопшти дека одлуката за притвор од 30 дена за Моника Ристеска за Владата делува престрого во однос на...
Македонија

Што се нашла полицијата: Детали од Обвинителството за притворот за Моника

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против активистката Моника Ристевска за „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции...
Македонија

„И јас сум Моника, апсете ме!„: Протест за затворената активистка за легализација на марихуаната

Редакција
Здужението „Билка“ за денеска закажа протест насловен „И јас сум Моника“, како што велат од таму, против прогонот на активистката Моника Ристеска, на која вчера...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

30 дена притвор за активистката Моника која се залага за легализација на марихуаната

Редакција
Моника Ристеска, активистка за легализација на марихуаната, која на јавноста и стана позната по пушењето марихуана на јавно место, доби 30 дена притвор. Таа вчера...
Македонија

Наместо притвор, Фатиме Фетаи побара мерка претпазливост за Јанкулоска

Редакција
Обвинителката Фатиме Фетаи по денешното објавувањето на пресудата за поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), рече дека...
Македонија

Притвор од 30 дена за напаѓачот кој претепа скопјанец на кеј „13 Ноември“, а кој подлегна на повредите

Редакција
Напаѓачот кој на 3 август на кеј „13 Ноември“ физички го нападна 66-годишниот скопјанец кој потоа почина од нанесените повреди, е фатен и одредена му...