еМагазин

Tag : прогресивен

Бизнис ТОП СТОРИИ

Анѓушев: Немав никакво влијание за “замрзнување“ на прогресивниот данок

Редакција
На новинарско прашање дали можеби учествувал во одлуката за “замрзнување“ на прогресивното оданочување и дали како човек кој има удел во многу компании штити бизнис...
Бизнис

Заев сега вели дека со прогресивниот данок сме влегле во ризик

Редакција
Прогресивниот данок не ги даде очекуваните резултати од причина што земјава е опкружена од земји каде што даноците се многу ниски и генерално имаат рамен...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Како Заев го бранеше прогресивниот данок

Редакција
„Замрзувањето“ на прогресивното одначување за три години, како и кога беше воведено, предизвика лавина од реакции во јавноста и социјалните мрежи. Ве потсетуваме што премиерот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Владата ќе им даде 30-40 милиони евра на Заевци, Кочовци, Нини, Камчевци и Мијалковци“, вели Јовановиќ за пролонгирањето на прогресивниот данок

Редакција
Поранешниот советник на поранешниот министер за финансии, Драган Тевдовски, аналитичарот Бранимир Јовановиќ, на својот Фејсбук профил реагираше за најавата за одлагање на прогресивното оданочување за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

И Иванов ќе се „спаси“, нема да плаќа повисок данок за неговата плата

Редакција
И претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, како и премиерот и министрите, ќе се „спаси“ од плаќање повисок данок за неговата плата, која е под...
Бизнис

Даночниот експерт Павле Гацов: Од прогресивниот данок најголема добивка ќе има државата

Редакција
Од прогресивниот данок најголема добивка ќе има државата, вели даночниот експерт Павле Гацов во интервју во вестите на телевизија Телма. Според него, „софт решенијата“ со...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер реакции за прогресивното оданочување: „Ако Ви дојде до 25 милиони евра, што не заплените некој имот на Мијалков?„

Редакција
Владата воведува прогресивен данок, а како праг на одданочување ќе се зема приходот од 90 илјади денари за што ќе се плаќа дополнителен данок од...
Бизнис

ВМРО ДПМНЕ: Зголемувањето на даноците ќе придонесе за даночна евазија и пораст на сивата економија

Редакција
СДСМ е на пат да ја доуништи македонската економија. Поврзано со крајно катастрофалните резултати и перформанси на македонската економија во изминативе 15 до 18 месеци...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Се воведува прогресивен данок: Прагот на одданочување приход од 90 илјади денари

Редакција
Владата воведува прогресивен данок, а како праг на одданочување ќе се зема приходот од 90 илјади денари за што ќе се плаќа дополнителен данок од...