еМагазин

Tag : Прва светска војна

Локално

Неексплодирана граната од Прва светска војна пронајдена при градежни работи во битолско

Никола Осило
На 30.09.2019 во 12.15 часот во СВР Битола било пријавено дека при изведување на градежни работи во близина на црквата во с.Трново, битолско, била пронајдена...
Локално

Во дворот пронашол седум гранати од Првата светска војна

Никола Осило
На 03 јули во Полициското одделение Новаци, Н.Т.(52) од с.Црничани пријавил дека во дворното место пронашол пет гранати од 75мм, една од 65мм и една...
Локално

Во еден ден пронајдени две неексплодирани гранати од Првата светска војна

Никола Осило
На 23.03.2019 година во 08,35 часот во СВР-Битола, Л.А. од с.Лажел, пријавил дека во дворот од неговата куќа пронашол една стара неексплодирана артилериска граната калибар...
Свет

Трамп во посета на Франција, по предлогот на Макрон а формирање европска армија

Редакција
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Париз го прими својот американски колега Доналд Трамп, на средба со смирувачки тон за чувствителното прашање за европската одбрана,...