еМагазин

Tag : работа

БАШ НИ Е ЌЕФ

ЕВН лидер во практиките за безбедност и здравје при работа

Редакција
На одбележувањето на 28-ми април Светскиот ден за безбедност и здравје при работа „ЕВН“ доби најмногу награди. Националниот совет за безбедност и здравје при работа...
Локално

Гостиварчанец лажно ветувал работа во Германија и наплатил 7.700 евра

Редакција
Основното јавно обвинителство Гостивар започна постапка против едно лице, осомничено дека сторило кривично дело Измама од член 247 од Кривичниот законик. „Осомничениот, во текот на...
Бизнис

Блиску сме до барањето на Џек Ма: Седмично во Македонија се работи 42,3 часа

Редакција
Во Македонија работната седмица трае подолго отколку во која било земја-членка на Европската унија, а по бројот на работни часови седмично, земјава е втора на...
Бизнис

Среќен 8 Март: Жените тешко доаѓаат до раководни позиции и се надвор од пазарот на труд

Редакција
Согласно податоците на Државен завод за статистика (ДЗС) обработени на годишно ниво за 2017 година, голем процент од работоспособните жени во Македонија не се активни...
Македонија

Собранието нема да работи од 1 април, заради предизборната кампања за претседателските избори

Редакција
Собранието нема да работи од 1 април кога почнува предизборната кампања за претседателските избори. Претседателот на Парламентот, Талат Џафери вели дека е вообичаена пракса Собранието...
БЕСПАРИЦА

Ви се работи професионално во САД? PassRight ќе ви ја плати работната виза O-1

Редакција
Професионалци и кариеристи, ве молиме за малку внимание! Денес можете да ангажирате професионален адвокат за имиграција без да морате да ги платите правните или владините...
БАШ НИ Е ЌЕФ

ЕВН ја почна изградбата на полигон за тренинг на млади електро монтери и електро техничари

Редакција
ЕВН ја почна изградбата на полигонот за тренинг на млади електро монтери и електричари во елктротехничкото училиште „Михајло Пупин“ во Скопје. Со полигонот се комплетираат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Џафери: Не може некој да биде пратеник четири години, а потоа да брка по контејнери

Редакција
Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска на средбата со новинарите, не сакаше да коментира за новите можни привилегии на неговите колеги пратеници, кои како идеја,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Свиркачите Лазаревски и Костовски вратени на работа во МВР

Редакција
Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на својот Фејсбук профил соопшти дека “свиркачите“ Ѓорги Лазаревски и Звонко Костовски се вратени на работа во МВР. “Ѓорѓи...
Балкан

Бугарија му забрани на осудениот и пребеган Дамчевски да работи како гинеколог

Редакција
Раководството на Медицински центар „Мајчин дом“ во Софија се обрати до Агенцијата за медицинска ревизија при Министерството за здравство на Бугарија да изврши проверка во...