еМагазин

Tag : работници

Бизнис ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Кој и како може да аплицира за државна помош од 14.500 денари по вработен?

Редакција
Владата денеска ја претстави главната мерка од економскиот пакет за справување со кризата од корона вирусот која предвидува директна помош од 14.500 денари месечно за...
Бизнис

Спасовски вели дека немало драстични отпуштања од работа

Редакција
Премиерот Оливер Спасовски на денешната прес-конференција соопшти дека нема драстични отпуштања од работа по кризата со корона вирусот и апелира работниците да не потпишуваат спогодбени...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Работниците кои ќе останат без работа ќе добиваат надомест од државата согласно нивниот стаж

Редакција
Сите граѓани кои ќе останат без работа поради кризата предизвикана од ширењето на коронавирусот, од државата ќе добиваат надомест во висина од 50 проценти од...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Како компаниите со производствeни капацитети да ги заштитат работниците

Редакција
Министерството за труд и социјална политика ги повикува компаниите да се придружуваат до препораките за организација на работењето затоа што заштитата на здравјето на работниците...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Прекинот на работа на „Кромберг и Шуберт“ и „Дрекслмаер“ прв голем удар од корона вирусот

Редакција
Зголемување на невработеноста и опаѓање на животниот стандард носи заканата од корона вирусот, а првите негативни знаци во оваа насока дојдоа од големите производители од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Поради корона вирусот: Пет илјади работници од „Дрекслмаер“ од понеделник ќе користат одмор

Редакција
Најголем дел од околу пет илјади работници од Дрекслмаер од понеделник ќе користат одмор. Од фабриката потврдуваат за МИА дека од следната седмица ќе работат...
Свет

Сопругата на канадскиот премиер Трудо, Софи е позитивна на корона вирусот

Редакција
Сопругата на канадскиот премиер Џастин Трудо, Софи Грегоар Трудо е позитивна на корона вирусот. Трудо синоќа изјави дека следејќи ги препораките на медицинските власти, таа...
Македонија

Здравствената состојба на сите седум пациенти кои се лекуваат од корона вирус е стабилна

Редакција
Министерството за здравство информира дека претпладнево министерот за здравство Венко Филипче ќе одржи состанок со Комисијата за заразни болести и комисијата за следење и информирање...
ЖИВОТ

Синдикатот на културата ќе почне штрајк заради непотпишување на колективен договор кој го очекуваат деценија и половина

Редакција
Синдикатот на култура информира дека вработените во културните и уметничките установи ќе започнат со штрајк на 24 декември заради непотпишување на колективен договор кој го...
Бизнис

Досега 8.000 фирми побарале субвенции за поголеми плати на 45.000 работници

Редакција
Вкупно 8.000 фирми досега побарале субвенции од државата за зголемени плати на 45.000 вработени, соопшти денеска директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска....