еМагазин

Tag : работници

Бизнис

МТСП: Работниците да пријават неисплата или манипулација со К-15 на бројот 15-131

Редакција
Министерството за труд и социјална политика (МТСП) ги повикува компаниите да ги почитуваат оврските утврдени со Закон и со Колективен договор меѓу кои е и...
ЖИВОТ

Еден од повредените работници во Макстил на КАРИЛ, тројца на домашно лекување

Редакција
Еден од четворицата повредени работници во несреќата што се случи изутрина во фабриката „Макстил“ во Скопје е згрижен на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно...
Бизнис

Бизнисмените прашуваат дали Владата размислува за „увоз“ на работници

Никола Осило
Дали Mинистерството за труд и социјална политика размислува за увоз на работна сила од трети земји, бидејќи нашата заминува и дали државата е фокусирана на...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Запаленото „БМВ“ аларм за газдите и институциите: Работниците не се робови

Никола Осило
Голем број македонски граѓани вчера јавно изразија поддршка за работникот кој поради неисплатени плати му го запали џипот „БМВ Х-6“ на поранешниот работодавач. Среќна околност...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Кој е Јосеп Борел: „Стар шпански волк“ на местото на Федерика Могерини

Никола Осило
Актуелниот министер за надворешни  работи на Шпанија, 72-годишниот Јосеп Борел да биде нов комесар за надворешната политика на ЕУ на местото на Федерика Могерини чиј...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Како и кои работници може да добијат 15.000 денари од државата за одмор

Редакција
Работниците чии вкупни месечни примања во семејството не се поголеми од 22.000 денари до 30 август можат да се пријават на јавниот повик од Програмата за...
Локално ТОП СТОРИИ

Лизгање на земјиште предизвика несреќа: Двајца браќа загинаа во Чаир

Редакција
Двајца работници на возраст од 26 и 28 години загинаа утрово во несреќата во скопски Чаир. -На 01.06.2019 околу 11 часот пријавено е дека на...
БЕСПАРИЦА

Минимална плата од најмалку 13.800 денари побараа денеска работниците на маршот на ССМ

Редакција
Во годината во која се одвиваат активности за изготвување нов закон за работни односи Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) очекува да биде стожер на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонските банки скржави на вработувања: За цела година бројот на вработени се зголемил за само 4 лица

Никола Осило
Во 2018 година, бројот на лица вработени во банкарскиот систем во земјава незначително се промени (се зголеми за 4 лица) и изнесува 5.933, соопшти Народната...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Над 300.000 работници може само да сонуваат просечна плата

Никола Осило
Иако просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2018 година, изнесувала рекордни 25.784 денари, што е пораст од 8 отсто во однос на истиот...