еМагазин

Tag : работници

Бизнис ТОП СТОРИИ

„Водостопанство“ распиша оглас за вработување на 50 лица, плата до 46.000 денари

Никола Осило
Акционерско друштво „Водостопанство на Република Македонија“, во државна сопственост распиша оглас за засновање на работен однос на неопределено време со 50 работници. За вработување во...
БЕСПАРИЦА

Македонските сезонски работници во Италија гетоизирани и „невидливи“ за системот

Редакција
Македонските сезонски работници во земјоделството да склучуваат двогодишни договори за да остануваат во земјава, наместо да одат во Италија и таму да живеат во гета,...
БЕСПАРИЦА

Агенцијата за вработување ќе истражува какви работници им требаат на работодавците

Редакција
Од денеска стартува анкетното истражување за потребата од вештини на пазарот на трудот за 2018/2019 година кое Агенцијата за вработување на Република Македонија го спроведува...
Локално

Приколка со песок згмечи двајца работници во Железера

Никола Осило
На 23.08.2018 година во 22.13 часот во Ургентен центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“-Скопје, со повреди биле донесени М.З.(50) и П.О.(56), двајцата од Скопје, вработени...