еМагазин

Tag : распуштање

Македонија

Што пишуваат грчките медиуми за распуштањето на Собранието?

Редакција
„Распуштено Собранието во Северна Македонија“; „Северна Македонија: Предвремени парламентарни избори на 12 април“; „И официјално оди кон избори Северна Македонија“; „Северна Македонија: Распуштено Собранието  –...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието се распушти, изборите на 12 април

Редакција
Собранието попладнево едногласно со 108 гласа „за“ ја донесе одлуката за самораспуштање во пресрет на најавените предвремени парламентарни избори закажани за 12 април. Одлуката за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието пред распуштање, претходно пратениците треба да гласаат за законите за ЈО, за Советот на јавни обвинители и за одбрана

Редакција
Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието наместо на 12, може да се распушти на 16 февруари

Редакција
Претседателот на Парламентот, Талат Џафери се обратил до Државната изборна комисија (ДИК) да се изјаснат кој е оптималниот рок за распуштање на Парламентот за да...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ поднесе инцијатива за распуштање на Собранието

Редакција
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ја поднесе иницијативата за распуштање на Собранието на 12 февруари. Инцијативата следи по предупредувањата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев дека Собранието...