еМагазин

Tag : ратификација

Македонија

По оставката на Каменос, од грчката Влада, Димитров добил уверување дека Договорот од Преспа ќе биде ратификуван и таму

Редакција
Министерот за надворешни работи Никола Димитров, по денешната оставка на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, разговарал со неговиот грчки колега Јоргос Катругалос од кого
Балкан

Ципрас: Во Парламентот има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Редакција
Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен од
Балкан

Сите можни сценарија: Ќе се ратификува ли Договорот од Преспа во Грција

Редакција
Во пресрет на последното гласање за уставните измени во македонското Собрание и приближувањето на моментот кога топката ќе се префрли на грчки терен, се вжештува
Балкан

Меркел ќе ја посети Грција за да му даде поддршка на Ципрас за Договорот од Преспа

Редакција
Германската канцеларка Ангела Меркел, ќе ја посети Атина, најверојатно на 10 и 11 јануари, објави грчкиот весник „Катимерини“. Причината за дводневната посета, според весникот, е
Македонија

СИРИЗА: Има мнозинство во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Редакција
Во денешниот парламент постои потребното мнозинство за ратификација на Договорот од Преспа, но и за да не биде ставена во опасност довербата на актуелната влада,