еМагазин

Tag : ратификација

Македонија ТОП СТОРИИ

Литванија осма членка на НАТО што го ратификува Протоколот за прием на Македонија

Редакција
Сејмот на Литванија денеска со 108 гласови „за“ и ниту еден против денеска го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. На пленарната седницата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарија го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Редакција
Парламентот на Република Бугарија денеска го ратификува Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. За ратификацијата гласаа 140 пратеници, а против и воздражни...
Македонија

Со допис до НАТО побарано исправка за користењето на терминот „македонски јазик“

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека е испратен допис до Алијансата со кој се бара корекција во делот на користење на терминот „македонскиот јазик“ на...
Балкан ТОП СТОРИИ

Почна расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Редакција
Со задоцнување од 40 минути, започна расправата на пленарна седница во грчкиот Парламент за нацрт законот од Министерството за надворешни работи „Ратификација на Протоколот кон...
Македонија

Словенија ќе го ратификува Протоколот за влез на Македонија во НАТО во вторник

Редакција
Добредојдовте во НАТО! Денеска е историски ден што ретко се случува во нашите животи. Им честитам на македонските власти и на сите оние кои придонесоа...
Балкан

Грчка влада: Во следните денови ратификација на Протоколот за прием на Северна Македонија во НАТО

Редакција
Во текот на следните денови Протоколот за членство во НАТО ќе биде ратификуван од грчкиот Парламент, рече портпаролот на грчката Влада и министер без ресор,...
Балкан

Нова демократија нема да гласа ни за ратификација на протоколот за членство на Македонија во НАТО

Редакција
За ратификацијата на протоколот за членство во НАТО, Нова демократија ќе го стори истото што го направи и при процесот за ратификација на Договорот, бидејќи...
Македонија ТОП СТОРИИ

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција, го потпиша и грчкиот претседател

Редакција
Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Уште колку чекори од Договорот од Преспа треба да се исполнат, за да станеме членка на НАТО

Редакција
Откако грчкиот парламент со 153 гласа „за“ го ратификуваше Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција, сега, од седум останаа пет, помалку или повеќе, формални...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Стани Зелче, ФИРОМ почина“: Твитер за ратификацијата на Договорот од Преспа и во Грција

Редакција
Бројни реакции предизвика ратификувањето на Договорот од Преспа и во грчкиот Парламент, со кој меѓудругото, сега Македонија и официјално го менува името во Република Северна...