еМагазин

Tag : разрешување

Македонија

(Видео) Адвокатката Фрчкоска најави дека денеска ќе побара укинување на притворот на Јанева

Редакција
Законот ѝ дозволува на Јанева да поднесе тужба за разгледување на одлуката за разрешување и да бара соодветен надомест доколку се утврди дека е разрешена...
Македонија

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

Редакција
Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска...
Македонија

Димовски: Секое правно лудило завршува вака, секогаш кога Собранието носи неуставни закони вклучително и јас

Редакција
Секое правно лудило завршува вака. Секогаш кога правите органи не реагираат, иако стопати беше кажано дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) излегува од уставните рамки, излегува...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието ја разреши Јанева

Редакција
Собранието ја разреши обвинителката Катица Јанева. 102 од вкупно 105 присутни пратеници гласаа „за“ разрешување на Јанева. Единствена точка на дневен ред на денешната седница,...
Македонија

Почна седницата за разрешување на Јанева: Присутни пратениците и на власта и на опозицијата

Редакција
Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Каков крај на мандатот на Јанева: Ем притворена ем разрешена, а можеше да биде симболот на борбата против корупцијата

Редакција
Денеска во 13 часот ќе започне собраниската седница на која единствена точка ќе биде разрешувањето на обвинителката Катица Јанева. Освен опозицијата, за нејзино разрешување ќе...
Македонија

Собранието утре ќе расправа за разрешувањето на Јанева

Редакција
Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара итна собраниска седница за разрешување на Јанева

Редакција
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе барање потпишано од 20 пратеници за свикување итна седница за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Координаторот на пратеничката...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ побара разрешување на Јанева на денешната пленарна седница, пратениците го одбија предлогот

Редакција
Разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на пленарна седница во Собранието побара пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски со образложение дека предлог одлуката е...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собраниската Комисија едногласно и без дискусија донесе одлука Јанева да биде разрешена

Редакција
Собраниската Комисија за избори и именувања, без дискусии со едногласна одлука го утврди предлогот до Собранието, Катица Јанева да биде разрешена од функцијата специјален јавен...