еМагазин

Tag : развој

БАШ НИ Е ЌЕФ

Малешевијата станува атрактивна дестинација за планински велосипедизам

Редакција
Планинарско спортскиот клуб „Малешевска Корија“ од Берово ги промовираше постигнатите резултати од потпроектот „Малешевска Корија – планински велосипедизам дестинација“ како дел од туристичката дестинација Малешево...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

Лекција од Словенија: Развојот на локалните места треба да потекнува од луѓето кои живеат таму, нивните идеи и вложување

Силвана Жежова
Едни од најпознатите туристички места во Словенија, Блед и Бохињ од 2008 до 2018 година бројот на туристи го зголемиле двојно. Тие се мали општини,...
БЕНЧМАРК

Мерките од ИПАРД 2 програмата ќе бидат претставени во Сопиште и Петровец

Редакција
Претставниците на Телото за управување со ИПАРД фондовите од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој...
Локално

Најголемата игротека на отворено во Скопје со цел да придонесе кон физичкиот развој кај најмалите

Редакција
Во среда, 28.08.2019, во 18.30 часот во Скопје се отвора најголемата игротека под отворено небо. Истата е во склоп на Мондано Спортскиот комплекс кој се...
Интервју ТОП СТОРИИ

Д-р Жарко Костиќ, мотивациски говорник и тренер за личен развој: Помагајте им на другите, за тоа постоиме!

Редакција
Несудениот кошаркар Д-р Жарко Костиќ, кој сега работи како мотивациски говорник и тренер за личен развој, нетипична професија за кај нас, но многу популарна на...
Балкан

Групацијата Триглав на крајот од третото тромесечие ја потврдува прогнозата за планираната годишна добивка

Редакција
Во првите девет месеци од оваа година Групацијата Триглав реализираше 69,9 милиони евра добивка пред оданочување, што е за 8% повеќе во споредба со истиот...