еМагазин

Tag : Реџепи

Македонија

Поглаварот на ИВЗ, Реџепи сторил кривично дело перење пари, тврди Скендер Бузаку

Редакција
Скендер Бузаку денеска во Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО) доставил докази кои според него покажуваат дека поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи сторил...
Македонија

Бузаку побара од Реџепи за 72 часа да си замине од ИВЗ, во спротивно ќе објавувал тешки криминали

Редакција
Скендер Бузаку денеска му постави ултиматум на поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), реисот Сулејмани Реџепи во рок од 72 часа да си замине во...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе влијаат ли случувањата со ИВЗ на цензусот во вториот круг од претседателските избори?

Редакција
Превирањата во Исламската верска заедница (ИВЗ) траат неколку години, а повторно ескалираа во изборната кампања за нов претседател на државата, кога главна тема не е...
Македонија

Владата не се меша во работата на ИВЗ, велат од таму за обвинувањата на Реџепи

Редакција
Северна Македонија е секуларна држава и Владата не се меша во работата на верските заедници, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски во врска со вчерашните...
Македонија

ДУИ: Скандалозен и срамен чин на упад во уставно загарантираната автономија на ИВЗ

Редакција
Мојот и ставот на ДУИ за Исламската верска заедница (ИВЗ) е дека беше скандалозен и срамен чин на упад врз автономијата на уставно загарантираната автономија...
Македонија

МВР се оградува од случувањата во ИВЗ

Редакција
Министерството за внатрешни работи соопшти дека по добиени две пријави (и од едната и од другата страна), полициски службеници вчера се упатиле во седиштето на...
Македонија

(ВИДЕО) Скандалозна изјава на поглаварот на ИВЗ, Реџепи за судијка, за која доби аплауз: Не ја жалам, таквите нека починат

Редакција
Во своето обраќање синоќа поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи за судијката која ја донела одлуката, Скендер Бузаку да биде нов поглавар на ИВЗ, рече дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

За лидерот на ИВЗ, македонскиот народ е див и нема идентитет, институциите молчат за говорот на омраза

Редакција
„Овој народ, со кој што заедно живееме е див, беспримерно див. Затоа немаат идентитет и никогаш  нема да го имаат…”, изјави реис Сулејман Реџепи, поглаварот...
Македонија ТОП СТОРИИ

ИВЗ и Сулејман Реџепи и се заканувале на Владата

Никола Осило
Владата го објави одговорот упатен до раководството на Исламската верска заедница и до Реисул Улема х. Сулејман еф. Реџепи, после добиено писмо од ИВЗ, кое...