еМагазин

Tag : рејтинг

Македонија

Анкета на „Рејтинг“: Ниту Влада предводена од Заев ниту од Мицкоски може да го намали криминалот и корупцијата

Редакција
Мнозинство граѓани сметаат дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев би бил подобар иден премиер од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, покажува најновото испитување на јавното...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на Македонија на ББ+ стабилен

Редакција
Кредитната агенција „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ со стабилен изглед. Како што наведуваат од агенцијата, ова се должи на низата кохерентни...
Македонија

Предвремени парламентарни избори: СДСМ води пред ВМРО-ДПМНЕ со 3%, вели Заев

Редакција
По синоќешната средба со коалиционите партнери во седиштето на СДСМ, премиерот Зоран Заев изјави дека неговата партија според анкети водела пред ВМРО-ДПМНЕ со три проценти...
Бизнис

„Стандард и Пурс“: Потврден кредитниот рејтинг на Македонија „ББ-“ со стабилен изглед

Никола Осило
Агенцијата „Стандард и Пурс“ објави нов извештај, во кој го потврди кредитниот рејтинг на нашата земја „ББ-“, со стабилен изглед, соопшти Народната банка. Во извештајот, одделно...
Македонија

Анкета: ВМРО-ДПМНЕ има поголем рејтинг од СДСМ

Редакција
Доколку утре се одржат парламентарни избори, 25 отсто од испитаниците се изјасниле дека би гласале за ВМРО- ДПМНЕ, додека за СДСМ би гласале 23,1 процент....
Македонија

Анкета: Секој трети граѓанин во Македонија нема доверба во ниту еден политичар

Редакција
Секој трети граѓанин во земјава или 30,1 отсто нема доверба во ниту еден политичар. Со мал пад, премиерот Зоран Заев и натаму останува политичар со...
Бизнис ТОП СТОРИИ

По пауза од 13 години: „Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на земјава

Никола Осило
„Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Во извештајот „Фич“ наведува дека подобрените стандарди на владеење ја поддржуваат...
Македонија

Анкета на Рејтинг: За Пендаровски 38,3 за Силјановска 33,2, за Река 12,6 %

Редакција
Кандидатот за претседател, поддржан од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, би добил најмногу гласови на претседателските избори – 38,3 отсто, доколку утре се одржи гласањето,...
Македонија

СДСМ го мери рејтингот на десет можни кандидати за претседател на државата

Редакција
Централниот одбор на СДСМ ќе се одржи во петок, а дебатата за консензуален кандидат е во тек, одговори денеска на новинарско прашање премиерот Зоран Заев...
Бизнис

„Фич“ го потврди кредитниот рејтинг ББ со позитивен изглед за Македонија

Редакција
Aгенцијата „Фич” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед, информираат од Министерството за финансии. – На потврдата на рејтингот ББ...