еМагазин

Tag : рецесија

Бизнис ТОП СТОРИИ

Светска банка: Корона вирусот ќе ја однесе во рецесија македонската економија

Редакција
Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот, е негативна поради кризата поврзана со КОВИД-19, која...
Свет ТОП СТОРИИ

Поради коронавирусот, светот влезе во рецесија, можни серија банкроти на држави

Редакција
Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева изјави дека новиот коронавирус ја турна глобалната економија во рецесија и оти државите треба да одговорат со...
Свет

„Бенк оф Америка“: Американската економија влезе во рецесија

Редакција
Американската економија е во рецесија како резултат на глобалната пандемија од коронавируст, се вели во извештај на „Банк оф Америка“. Извештајот е подготвен од аналитичари...
Свет ТОП СТОРИИ

„Стандард и Пурс“: Глобална рецесија поради коронавирусот во 2020 година

Редакција
Наглиот застој на економската активност, предизвикана од мерките за борба против пандемијата на новиот коронавирус, ќе предизвика глобална рецесија оваа година, предупредува „Стандард и Пурс...