еМагазин

Tag : референдум

Македонија

(Фото) Мицкоски постреферендумски се сретна со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со политичките партии од коалицијата За подобра Македонија, информираат од ВМРО-ДПМНЕ. “На средбата се разговараше за актуелната...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава за злоупотребени гласови на референдумот

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ до Основното Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривичната пријава за повеќе од 200 лица, претседатели, членови и нивни заменици...
Македонија

Обвинителство на референдумот регистрира четириесетина нарушувања на правото на глас

Редакција
Четириесет нарушувања во врска со остварувањето на правото на глас на референдумот се регистрирани во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот, информира денеска јавниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Хан му порачал на Заев: Не се потребни избори, туку двотретинско мнозинство во Собранието

Редакција
Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста и...
Македонија

Вучиќ: Го поддржувам договорот меѓу Скопје и Атина, но не го потценувам народот во Македонија

Редакција
Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави синоќа дека го поддржува договорот меѓу Скопје и Атина, но дека не го потценува народот во Македонија кој според него,...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Мириса на нов бојкот

Редакција
Пред неколку дена еМагазин објави три можни сценарија, кои ќе следат на политичката сцена по непостигнувањето на цензус на референдумот за името. Според првото сценаро...
Македонија ТОП СТОРИИ

За ВМРО-ДПМНЕ резултатот од референдумот е фалисификат, ќе поднесе кривични против 200 лица

Редакција
Централниот комитет (ЦК) на ВМРО-ДПМНЕ не го признава резултатот од референдумот зашто го смета за груб фалсификат, а денеска ќе поднесе кривична пријава до Јавното...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

И стана ли јасно на СДСМ зошто на референдумот во Ново Село излегле 16,97% од гласачите

Редакција
На референдумот за името, општина Ново Село имаше излезност од само 16,97%, една од најниските на територијата на Македонија. Жителите испратија силна порака до владејачката...
Македонија

Груби: ДУИ не е за избори, сега размислуваме за храбрите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кои би застанале зад договорот со Грција

Редакција
ДУИ претпочита прашањето за уставните амандмани да се реши во Собранието. Се уште има простор да се седне и да се договори решение, изјави пратеникот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Извршен одбор на СДСМ: Предвремени избори доколу пратениците не поддржат уставни измени

Редакција
Извршниот одбор на СДСМ на синоќешната седница заклучил дека пратениците во Собранието треба да ја следат јасно изразената волја на мнозинството од над 600 илјади...