еМагазин

Tag : референдум

Македонија ТОП СТОРИИ

Одлуки на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ: Референдумот е неуспешен, на избори само со „Пржинска влада„

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ не го признава резултатот од референдумот, а договорот од Преспа го смета за политички мртов и празно слово на хартија, изјави потпретседателот на партијата...
Македонија

Коалицијата „За подобра Македонија“ поднесе Предлог-одлука за формирање анкетна комисија за референдумот

Редакција
Пратениците од ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ до Собранието на РМ доставија Предлог-одлука за формирање анкетна комисија за испитување на целокупниот процес...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе има ли предвремени парламентарни избори: Раководствата на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ одлучуваат што по референдумот

Редакција
И владејачката СДСМ и опозиционата ВМРО-ДПМНЕ, двете најголеми партии во земјава, вечерва имаат седници на извршните комитети, на кои главно прашање е дали ќе има...
Македонија

Димитров објави факти за референдумот: Да беше лесно, немаше да биде историски

Редакција
Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на неговиот фејсбук-профил објави факти за референдумот. Неговиот фејсбук-статус го пренесуваме во целост: „Дали е факт дека на референдумот...
Македонија

Партијата на Меркел: Опозицијата во Македонија да не блокира зашто ризикува долготрајна изолација на земјата

Редакција
Со над 91 процент од гласовите „За“, гласачите во Македонија дадоа огромна поддршка за европскиот пат и за поголема перспектива на нивната земја во  ЕУ...
Македонија

Ѓукановиќ: Референдумот во Македонија е „сигнал за тревога“ за ЕУ

Редакција
Резултатот од референдумот во Македонија, кој беше одбележан со масовен бојкот, ЕУ треба да го сфати како „сигнал за тревога“ за заканата што ја претставуваат...
ТОП СТОРИИ

Реакции на твитерџиите: Референдумот помина, фатете се за работа

Редакција
Два дена по референдумот, твитер-заедницата не стивнува за резултатот од него. Некои задоволни, некои не, некои на мајтап, некои пак се обидуваат да ја лоцираат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Руската амбасада возврати на обвинувањата на „Гардијан“ за неуспехот на референдумот

Никола Осило
Руската амбасада во Македонија преку својот Твитер профил на специфичен начин ги отфрли обвинувањата од весникот Гардијан изнесени во сторијата „Резултатот од референдумот во Македонија...
Македонија

Досега само шест приговори за референдумот до ДИК

Никола Осило
До ДИК досега се пристигнати шест приговори за постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите за референдумот што се одржа во неделата на 30...
Македонија

Нимиц: Раководството и политичарите во Скопје се пред крупни одлуки

Редакција
Раководството и политичарите во Македонија ќе мора да донесат крупни одлуки за иднината на својата земја, изјави посредникот на ОН во грчко-македонските разговори за името...