еМагазин

Tag : Рихтер

Свет

Најмалку седум жртви во силен земјотрес на турско-иранската граница

Редакција
Земјотрес со интензитет од 5,7 степени по Рихтеровата скала беше регистриран денеска во регион на турско-иранската граница. Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу рече...
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Најмалку 21 загинати во разорен земјотрес во Турција

Редакција
Бројот на жртвите во разорниот земјотрес кој синоќа го погоди истокот на Турција изнесува најмалку 21 лице, пренесуваат светските агенции. Земјотресот со магнитуда од 6,8...
Локално

Почувствуван земјотрес во Штип и околината

Редакција
Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утринава во...
Балкан

Албанија повторно се тресе: Силен земјотрес утрово ги разбуди нашите соседи

Редакција
Нова серија од 11 земјотреси имаше вчера и утрово во Албанија, а еден од нив со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала освен Албанците...
Свет

(Видео) Катаклизмичен земјотрес во Калифорнија

Никола Осило
Земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди јужна Калифорнија, оштетувајќи згради и патишта, а има и повредени, објавија локалните власти. Епицентарот...
Свет

(Видео) Хаос на улиците по силниот земјотрес во Перу

Никола Осило
Земјотрес со интензитет од 8 степени по Рихтеровата скала го погоди северниот дел од Перу. Првично беше соопштено за потрес од 7,5 по Рихтер, но...