еМагазин

Tag : рудар

Локално

Истрага за несреќата: Рударот загинал при поставување експлозивни средства

Никола Осило
При поставување експлозивни средства за минирање во јама на рудникот „Тораница“ – Крива Паланка вчера во попладневните часови се случи несреќа, во чии рамки беа...
Локално

Повреден рудар од пробиштипскиот рудник Булмак

Никола Осило
На 12.02.2019 година во Полициска станица Пробиштип, од Итна медицинска помош било пријавено дека во 02.55 кај нив бил донесен Б.Б.(56) од с. Злетово, пробиштипско,...
Локално

Рудар од „Саса“ се здобил со лесна телесна повреда

Редакција
Раководејќи се според стандардите и процедурите за безбедност и здравје при работа, Рудник САСА ја информира јавноста дека денеска (29 јануари 2019) околу 6 часот...
Локално

Рудник САСА: Грижата и безбедноста на рударите на прво место

Никола Осило
Раководејќи се според стандардите и процедурите за безбедност и здравје при работа, рудникот САСА ја информира јавноста дека на 28. октомври 2018 во 3 часот...
Локално

Повреден рудар во рудникот Саса

Никола Осило
На 28.10.2018 година во 05.20 часот во Полициското одделение Македонска Каменица, вработен во рудникот Саса пријавил дека околу 03.30 часот во јама во рудник Саса-Македонска...
Македонија

Рудар во „Тораница“ настрадал од одрон на камења

Редакција
Одрон на камења во ископаната јама на рудникот се случила синоќа каде почина рударот Ј.П. (55) од село Мождивњак, Кривопаланечко. – На ден 23.08.2018 во...