еМагазин

Tag : рудари

БАШ НИ Е ЌЕФ

Претседателот Пендаровски и министрите Царовска и Бектеши за Денот на рударите во Рудникот САСА

Редакција
Во рамки на годинешното одбележување на 28. Август – Денот на рударите, претседателот Стево Пендаровски, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и министерот...
Локално ТОП СТОРИИ

Трагедија: Еден рудар загина, а двајца се повредени при минирање во рудникот Булмак-Минстрој

Никола Осило
Еден рудар загина, а двајца рудари вработени во рудникот за олово и цинк, Булмак-Минстрој, поранешна Тораница се повредени при минирање на јама. Според официјалните првични...
Бизнис

Усвоени законските измени: Рударите наместо на 58 ќе се пензионираат на околу 50 години

Редакција
Собранието ги усвои измените и дополнувањата на Законот за пензиското и инвалидското осигурување со кои се намалува старосната граница за пензионирање на рударите. Применета на...
Локално

Двајца рудари повредени при ископ во рудникот Тораница

Никола Осило
На 25.10.2018 година околу 14.40 часот во Здравствен дом Крива Паланка за укажување на лекарска помош биле донесени лицата В.М.(41) од село Дурачка река и...
Бизнис

Се намалува старосната граница за пензионирање на рударите

Редакција
Владата на денешната седница го усвои Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за пензиско и инвалидско осигурување, со што се намалува старосната...