еМагазин

Tag : Рускоска

Македонија

Рускоска: Обвинителството ќе ги истражува снимките, но и тоа кој ги објавил на „Јутјуб“

Редакција
Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска вели дека аудио снимките кои беа објавени на Јутјуб не се дел од доказите...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Започна шоуто!„: Твитер во црвено за стартот на судењето за „Рекет“

Редакција
Во Кривичниот суд денеска започна долгоочекуваното судење за „Рекет“. Стартот на судењето очекувано предизвика големо внимание во јавноста и на социјалните мрежи. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Јанева...
Македонија

Рускоска очекува и други да признаат вина за „Рекет“

Редакција
Очекував повеќе признанија за вина, не само од еден, истакна денеска обвинителката Вилма Рускоска по завршувањето на судењето за одвоената постапка за предметот „Рекет“ во...
Македонија

Јовески: Засега нема основа за дисциплинска постапка за Вилма Рускоска

Никола Осило
Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески изјави дека нема отворено постапка за СМС пораката, која обвинителката Вилма Рускоска ја испрати до судиите кои ја пуштија Катица Јанева...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Гаќи, плажа, рекет и македонска (не)правда

Редакција
Во време кога македонското судство е под скенер на Европската Унија, од која сакаме да бидеме дел, се случи мега скандалот „Рекет“, кој уште на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се судиите кои ја пуштија Јанева во домашен притвор

Редакција
Одлуката на Апелациониот суд поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева да биде пуштена во домашен притвор предизвика лавина од реакции во јавноста и на социјалните...
Македонија

Судскиот совет со осуда за однесувањето на Рускоска

Редакција
Судскиот совет најостро го осудува однесување на јавната обвинителка Вилма Рускоска и смета дека е во спротивност на Етичкиот кодекс на јавните обвинители. Од Судскиот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација ја објави СМС пораката која Рускоска за Јанева ја пратила на судија

Редакција
Апелацискиот суд во Скопје денеска на колегум расправал по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите кои вчера донесоа...
Македонија

Рускоска вели дека здравствената состојба на Боки 13 е во ред

Редакција
Во однос на здравствената состојба на Бојан Јовановски – Боки 13, шефицата на ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска за Дојче Веле...
Македонија ТОП СТОРИИ

Рускоска најави финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во домашен притвор

Редакција
Обвинителката Вилма Рускоска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. – Не...