еМагазин

Tag : СЈО

Македонија ТОП СТОРИИ

Рускоска на судењето за „Рекет“ на Јанева и кажа дека згрешила од алчност

Редакција
Жртви во овој предмет не се тие на кои им се барале пари, туку жртви сме сите граѓаните на оваа држава, рече јавниот обвинител Вилма...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Помилувањето ги засени хонорарите: „СЈО е мртво, да живее Уставен!“

Vladimir Nikolovski
Огромен број реакции предизвика најавата дека Уставен суд ќе ја преиспитува законитоста на дополнувањето на Законот за помилување во 2016 година со кое се создаде...
Македонија

Министерката Дескоска го повика Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

Редакција
Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе,...
Македонија

Продолжува судењето за „Траекторија“

Редакција
Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за постапката за избор на компанија за изградба на автопатиштата Миладиновци – Штип и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Јовески: Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци во СЈО

Редакција
Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Ова е тоа за леб немаме, чоколадо јадеме“: Надоместоците на обвинителите на СЈО хит на Твитер

Редакција
Високите надоместоци на обвинителите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) се главна тема на социјалните мрежи. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Фетаи: Ние сме само магационери и архивари на...
Македонија

Фетаи: Ние сме само магационери и архивари на предметите што се во фаза на истраги

Никола Осило
Предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица...
Македонија

Сведок на судењето за „Титаник“: Издавани лична карти на луѓе од Мала Преспа без постапка за живеалиште

Редакција
Сведокот Лилјана Котиќ, која работела како советник во Управата служба за надворешни работи при ПС Ресен, на денешното рочиште за случајот „Титаник“, рече дека во...
Македонија

Судење за „Титаник“: Во мобилни станици за болни лица и инвалиди биле сликани лица од Албанија

Редакција
Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжи со сослушување на сведок вработен во Полициска станица Ресен на примање и издавање лични карти и пасоши. Сведокот Дитурим...
Македонија ТОП СТОРИИ

Истражители влегоа во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи

Редакција
Истражители по налог на Јавното обвинителство се во просториите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за да обезбедат финансиски документи, потврдија за МИА од Обвинителството. Оттаму...