еМагазин

Tag : САД

Македонија

Русија: Западот на најгруб начин се меша во внатрешните работи на Македонија и со сила сака да ја внесе во НАТО

Редакција
САД и државите од ЕУ на најгруб начин се мешаат во внатрешните работи на Република Македонија, преку туркање на преименувањето на земјата во Парламентот, сметаат...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Лимузина налета врз минувачи во САД, најмалку 20 загинати

Никола Осило
Полицијата во американската држава Њујорк соопшти денеска дека 20 луѓе загинале откако во градот Скохери лимузина удрила во минувачи. Возилото според локалните власти со голема...
Бизнис

Трговскиот спор меѓу САД и Кина може да прерасне во светска војна

Никола Осило
Претседателот на кинеската компанија кој се занимава со транспорт на енергенти (ЦМЕС) Сје Чунлин, вели дека Кина целосно го спречила увозот на сирова нафта од...
Забава

(Видео) Интернет „прегреа“ за чевелот на Трамп: Тоалетна хартија или Уставот на САД?

Никола Осило
Најновото видео од претсдеталот на САД, Доналд Трамп на кое се гледа како при влегување во авион од неговиот чевел виси парче хартија ги запали...
Македонија

(ВИДЕО) Сузбиена група која организирала криумчарење мигранти со фалсификувани патни исправи до САД и Канада

Редакција
Во текот на вчерашниот ден Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал на Министерството за внатрешни работи во координација со Јавното обвинителство за гонење...
Македонија

Започна пријавувањето за лотаријата за зелена карта во САД

Редакција
Од денеска започна пријавувањето за лотаријата за зелена карта во САД за 2020 година, со која се овозможува легален постојан престој во САД. Пријавувањето започнa...
Македонија

Бејли: Политичарите сериозно да ги земат предвид мнозинството 660.000 граѓани кои гласаа „за“

Никола Осило
САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор...
Македонија ТОП СТОРИИ

За САД референдумот е успешен: Политичките лидери да се издигнат над партиските политики

Никола Осило
САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на...
Македонија

Амбасадата на САД ги предупреди Американците да ги избегнуваат протестите во пресрет на референдумот

Никола Осило
Американската амбасада им препорачa на своите државјани да не ги посетуваат просторот пред Собранието, во центарот на Скопје, во текот на утрешниот ден, 27-ми септември...
Свет

(ВИДЕО) На Трамп му смеа светските лидери за време на неговиот говор во ОН

Редакција
За време на говорот во ОН, наместо аплауз од светските лидери, претседателот на САД, доби исмејување, кога почна да раскажува за своите успеси. – Не...