еМагазин

Tag : Самуел Жбогар

Бизнис

(Галерија) Царовска и Жбогар на закројување на лозје во „Попова Кула“ во Демир Капија

Редакција
Амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, директорот на Светска Банка, Марко Мантонавели, вицепремиерката Мила Царовска денеска ги посетија винариите „Попова Кула“ во Демир Капија и „Лазар“...
Македонија

Изборите остануваат во „игра“, се уште се преговара за Законот за јавно обвинителство

Редакција
За Законот за јавно обвинителство се преговара и во моментот кога сите елементи ќе бидат исполнети тој ќе се најде на гласање, изјави денеска потпретседателката...
Македонија

Евроамбасадорот Жбогар заигра на „Македонско девојче“: Му била омилена песна

Никола Осило
Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска беше еден од гостите на прославата на 8 Септември – Денот на независноста, која под мотото „Боите на независноста“ се одржа...
Македонија

Жбогар: „Рекет“ не влијае на европерспективата, да се најде решение за иднината на СЈО

Редакција
Последните случувања во врска со случајот „Рекет“ не треба да имаат последици врз европерспективите на земјава, смета aмбасадорот на ЕУ Самуел Жбогар. Напротив, како што...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Пендаровска и сопругите на амбасадорите на ручек кај Жбогар

Редакција
Сопругата на евроамбасадорот Самуел Жбогар организирала ручек за сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска Пендаровска на која присуствувале сопругите на амбасадорите во земјава. „Г-ѓа...
БЕНЧМАРК

Жбогар: Ви честитам за посветеноста, но и за жртвите што ги направивте

Редакција
Европската комисија препорача почеток на преговорите со Северна Македонија. Ви честитам за тоа и за напорите и посветеноста, но и за жртвите што ги направивте...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Евроамбасадорот Жбогар од Охрид го означи почетокот на кампањата на ЕУ за поголема заштита на животната средина

Редакција
Со средби со екологисти и еко-активисти од Охрид и Струга амбасадорот на ЕУ Самуел Жбогар денеска го објави почетокот на новата кампања под брендот „ЕУ...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Жбогар и Шекеринска на пастрмалија кај Бочварски

Редакција
Синоќа градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, заедно со амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар и министерката за одбрана Радмила Шекеринска официјално ја отворија...
Македонија

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

Редакција
Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Со поддршка од ЕУ, пуштена во употреба нова пречистителна станица во Радовиш

Редакција
Започна со работа новата пречистителна станица за третман на отпадни води во Радовиш. Покрај новата пречистителна станица за третман на отпадни води, ревитализирана и проширена...