еМагазин

Tag : саудиска арабија

Свет

Саудиска Арабија во антикорупциската кампања од принцови, министри и бизнисмени одзеде 106 милијарди долари

Редакција
Саудиска Арабија ја заврши големата антикорупциска кампања, што ја нареди престолонаследникот, принцот Мохамед бин Салман, во рамки на која се одземени повеќе од 106 милијарди
Свет

Лобисти на Саудиска Арабија закупиле 500 соби на три месеци во хотел на Трамп

Никола Осило
Лобисти кои работеле во име на Саудиска Арабија во периодот по претседателските избори во САД во 2016 година, закупиле 500 ноќевања во луксузен хотел на
Свет

(Видео) Невидени поплави во пустините на Саудиска Арабија

Никола Осило
Глобалното затоплување зема се поголем замав, а најдобар доказ за тоа се несекојдневните поплави, каква што е и онаа што вчера го зафати пустинскиот дел
Свет

Обвинителство на Турција: Новинарот Кашоги е задавен веднаш по влегувањето во Конзулатот на Саудиска Арабија

Редакција
Турското Обвинителство денеска соопшти дека саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги е задаваен веднаш откако влегол во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија
Свет

Синот на искасапениот новинар Кашоги избега во САД

Никола Осило
Салах Кашоги и неговото семејство побегнаа во САД веднаш откако им беше укината забраната за патување, соопшти Хјуман рајтс воч, пренесе АФП. Бегството следува само
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Господине Сулејман Реџепи, Алах не оправдува касапење на новинари

Никола Осило
Додека цел свет бара правдина и санкции за Саудиска Арабија поради тоа што дозволила организирана група од петнаесетина лица, меѓу кои и разузнавачи блиски до
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Страв во очите на синот на Кашоги при средбата со принцот на Саудиска Арабија

Никола Осило
Во обид да се “испере“ пред очите на светската јавност, кралското семејство на Саудиска Арабија го повика во кралската палата Салах Кашоги, син на Џамал
Свет

Во Саудискиот конзулат во Истанбул пронајдени се „одредени докази“ дека новинарот Кашоги е убиен

Редакција
Висок турски полициски претставник изјави дека полицијата пронашла „одредени докази“ дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Неименуваниот
Балкан

Му украле накит вреден 1,2 милион долари: Саудиски принц тврди дека го ограбиле на Миконос

Редакција
Принц од Саудиска Арабија, кој летувал на Миконос тврди дека му е украден накит вреден 1,2 милион долари, објави грчката телевизија Антена. Според телевизијата принцот