еМагазин

Tag : семејства

Македонија ТОП СТОРИИ

Втор бран на корона вирусот: Петнаесетина семејства сочинуваат 90 проценти од новозаболените

Редакција
Петнаесетина семејства сочинуваат околу 90 проценти од новите случаи на заболени од Ковид-19, покажува кластерската анализа на новодијагностицирани пациенти, соопшти министерот за здравство Венко Филипче....
Локално

Куманово воведе дополнителна телефонска линија за ранливи категории граѓани

Редакција
Општина Куманово воведе уште една телефонска линија, 075 323 569, каде социјално најзагрозените семејства ќе можат да се пријавуваат за пакети со прехранбени продукти и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бројката на изолирани како претпазливост од корона вирус од осум се зголеми на 12, помеѓу нив и две деца

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче на попладневната прес-конференција информираше дека на Инфективната клиника се чека резултат од тест за корона-вирус на уште една патничка која...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Тешко на семејствата со две минимални плати: Нема крај на животот на вересија

Никола Осило
Семејствата кои живеат од една или две минимални плати и со најновото покачување на 14.500 денари што треба да стартува од декември повторно не ќе...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Повеќе од 200 загрозени семејства добија пакети Битолско млеко

Редакција
Во пресрет на Светскиот ден на млекото, кој секоја година се одбележува на 1 јуни, Битолска млекара реализираше голема донација за повеќе од 200 загрозени...
ЖИВОТ

Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ нуди сместување за семејствата на повредените од сообраќајката

Редакција
Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје ја споделува тагата со семејствата на сите кои трагично ги загубија животите во сообраќајната несреќа која се случи...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Искрено сочувство до семејствата на загинатите кај Карпалак

Никола Осило
Редакцијата на еМагазин им изразува сочуство на фамилиите на загинатите во трагичната сообраќајна несреќа која ја потресе целата земја. НЕКА ПОЧИВААТ ВО МИР!...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Повеќе нема деца во Домот за деца без родители „11 Октомври“ во Скопје

Редакција
Повеќе нема деца во Домот за деца без родители „11 Октомври“ во Скопје. Од пред неколку дена тие се сместени во четири мали групни домови...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Во Македонија се уште има семејства со повеќе од девет деца

Никола Осило
Во Македонија иако се поретки се уште има многудетни семејства со повеќе од девет деца. Тоа го покажуваат податоците на Државниот завод за статистика според...
Локално ТОП СТОРИИ

Браво за Велес: Парите за новогодишни украси и календари ќе ги додели на 100 социјално загрозени семејства

Редакција
Општина Велес годинава одлучи парите од буџетот наместо да се користат за купување нови новогодишни украси, календари и други промотивни материјали, да ги донира на...