еМагазин

Tag : Северна Македонија

Балкан ТОП СТОРИИ

Што ако „падне“ Ципрас?

Редакција
Во грчкиот Парламент денеска продолжува расправата за доверба на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Финалето на расправата е денеска, најдоцна до полноќ, до кога
Македонија

Русија не се откажува преименувањето на Република Македонија да го разгледува Советот за безбедност на ОН

Редакција
Заменик министерот за надворешни работи на Русија Александар Грушко изјави дека Москва не се меша во внатрешните работи на Атина во ситуацијата поврзана со името
Македонија

Македонското МНР му одговори на руското МНР: Договорот од Преспа не задира во интересите на трети страни

Редакција
Македонското Министерство за надворешни работи денеска објави реакција на коментарот на руското МНР во врска со усвојувањето на уставните измени, што произлегуваат од Договорот од
Македонија ТОП СТОРИИ

Иванов: Објавувањето на Законот за јазици и Договорот од Преспа во Службен весник без мој потпис е противуставно и претставува основа за кривично гонење

Редакција
Со писмена изјава за објавувањето на Законот за јазици и новото име, до јавноста се обрати претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. “Доцна синоќа имавме
Македонија

Службен весник се огласи по објавувањето на Законот за јазици и новото име

Редакција
Законот за употреба на јазиците и Законот за ратификација на Договорот од Преспа се објавени во Службен весник на Република Македонија, информираат од Службен весник.
Балкан

Грција очекува Русија да го употребува новото име за Македонија – Северна Македонија

Редакција
Договорот од Преспа уште од потпишувањето придонесува во зајакнувањето на мирот и стабилноста на Балканот, воедно е и меѓународно признат модел за решавање на разликите
Македонија

Рускиот весник Комерсант: Со уставните измени во Македонија, отворен и е патот во НАТО и ЕУ, но и за автокефалност на МПЦ

Редакција
Со усвојувањето на уставните измени во Скопје, со кои е променето името на државата во Република Северна Македонија, на оваа држава и се отвораат вратите
Македонија ТОП СТОРИИ

Русија бара преименувањето на Република Македонија да го разгледа Советот за безбедност на ОН

Редакција
Официјална Москва смета дека прашањето за преименувањето на Република Македонија, кое помина со усвојувањето на измените на Уставот во македонскиот Парламент, треба да се најде
Балкан ТОП СТОРИИ

И Ципрас почна да не вика Северна Македонија

Редакција
Решеност да оди до крај за Договорот од Преспа изрази грчкиот премиер Алексис Ципрас, порачувајќи дека исто како што соседите не се повлекоа, така и
Македонија

Стејт департментот ја поздрави одлуката на македонското Собрание за ратификација на Договорот од Преспа

Редакција
Државниот секретар на САД Мајк Помпео изјави дека САД ја поздравуваат одлуката на Собранието, за усвојување на уставните амандмани неопходни за ратификација на Договорот од