еМагазин

Tag : Северна Македонија

Македонија

Лични карти и пасоши со „Северна Македонија“ ќе се издаваат од септември

Редакција
Новите лични документи за македонските граѓани со името Република Северна Македонија ќе почнат да се издаваат од септември годинава, иако беше најавувано уште за крајот...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Годинава тешко пасоши и лични карти со новото име на државата

Редакција
Мали се шансите до крајот на годината, како што беше најавено, граѓаните да можат да вадат пасоши и лични карти со новото име на државата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата бара од сите функционери во своите биографии наместо Македонија да напишат Северна Македонија

Никола Осило
Владата на една од последните седници донела заклучоци да им препорача на повеќе институции и на функционерите да забрзаат со спроведувањето на обврските кои произлегоа...
Македонија

Од денеска државјанството во изводите „македонско/граѓанин на Република Северна Македонија

Редакција
Графата „државјанство“ во изводите за родени, венчани и умрени од денеска ќе биде пополнета македонско/граѓанин на Република Северна Македонија, велат за МИА од Управа за...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Ќе се растерети ли Богородица: Собранието даде зелено светло за отварање два нови гранични премини кон Грција

Никола Осило
Пратениците попладнево во рамки на 106. седница ги донесоа законите за ратификација на спогодбите меѓу Република Северна Македонија и Република Грција за отворање два гранични...
ДОБРОСОСЕДСТВО

МНР: Одржан првиот состанок на Меѓународната група на експерти помеѓу Северна Македонија и Грција

Редакција
Денеска во Скопје се одржа првиот пленарен состанок на Меѓународната група на експерти, под раководство на шефот на делегацијата на Република Северна Македонија, проф. Ѓорѓи...
Македонија

„Катимерини“: Можен е датум за преговори со Северна Македонија во септември, Албанија ќе извиси

Никола Осило
Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство, додека во случајот на Албанија и пристапните...
Македонија

Тимоние: Зачестени контакти меѓу Франција и Северна Македонија, засега нема точен датум за преговори

Никола Осило
„Одредени реформи се веќе спроведени, остануваат и други реформи што треба да се спроведат и навистина билансот е веќе направен. На почетокот на летово ќе...
Македонија

По ратификацијата од Германија: Северна Македонија со една нога во НАТО

Никола Осило
Со последната ратификација на Протоколот за членство, која се случи вчера во германскиот Бундестаг, 16 од 29 земји-членки го официјализираа пристапувањето на Северна Македонија во...
Бизнис

Њујорк тајмс: Бидете меѓу првите кои ќе ја посетат Северна Македонија

Редакција
Светот има новоименувана земја, Северна Македонија, што е добра вест за регионалните односи и за туристите кои во голем број доаѓаат да го посетат југоисточниот дел на...