еМагазин

Tag : северна

Политика ТОП СТОРИИ

(Фото) Иванов се уште е претседател на Република Македонија

Редакција
Додека институциите забрзано го менуваат поранешното уставно име на државата – Република Македонија со новото – Република Северна Македонија, а некои стигнаа дури да го
Политика ТОП СТОРИИ

САД почнуваат да го користат новото име Република Северна Македонија

Редакција
Владата на Соединетите Американски Држави добила официјално известување за промената на името на државата во Република Северна Македонија, информираат од Амбасадата на САД во Скопје.
Политика ТОП СТОРИИ

(Фото) Во пасошите почнаа да се става печатот со појаснување дека припаѓаат на Северна Македонија

Редакција
Во македонските пасоши при излез од земјата почна да се става печатот со кој се појаснува дека патните исправи припаѓаат на Република Северна Македонија. До крајот
Политика

Република Северна Македонија и на сајтот на МВР

Редакција
По Владата, Собранието и други државни институции новото име Република Северна Македонија е поставено и на сајтот на Министерството за внатрешни работи. МВР има и
Политика ТОП СТОРИИ

На излез од земјата ќе се става печат со појаснување дека патните исправи се на Република Северна Македонија

Редакција
Министерството за внатрешни работи да ги преземе потребните мерки и активности за спроведување на решение во преодниот период до создавање технички претпоставки за издавање на
Политика ТОП СТОРИИ

За најмногу четири месеци треба да се сменат регистарските таблички од МК со NMK

Редакција
Министерството за внатрешни работи да започне со издавање на нови регистерски таблички, во рок од 4 месеци. Во меѓувреме, како преодно решение, МВР ќе обезбеди
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Плоштадот Македонија како ќе го преименувате“: Твитер за отстранувањето на буквите од зградата на Владата

Редакција
Очекувано, лавина од реакции по социјалните мрежи за стартот на процесот на менување на натписите и таблите на државните институции, што е предвидено со Договорот
Политика ТОП СТОРИИ

Што пишуваат светските новински агенции за референдумот во Македонија 

Редакција
Американската новинска агенција Асошиејтед прес пренесе од Скопје дека во Македонија се одржува пресуден референдум на кој граѓаните одлучуваат дали да одобрат географска одредница за
Политика ТОП СТОРИИ

(Фото) Референдумот топ тема во регионов: „Македонците гласат за промена на името„

Редакција
Денешниот референдум за името е централна тема во сите регионални медиуми. Медиумите пишуваат дека референдумот е историски за земјата која треба да го смени името
Политика ТОП СТОРИИ

Грчки „Катимерини“: МИА по интервенција од Атина поправи изјава на Заев, МИА негира

Редакција
Грчиот весник „Катимерини” во своето електронско издание објави дека по интервенција од Атина, државната Македонска информативна агенција (МИА) сменила дел од она што го изјавил премиерот Зоран Заев