еМагазин

Tag : северна

Македонија ТОП СТОРИИ

Грците лути и на Чулев: Во биографијата му пишувало Република Македонија

Редакција
И министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев е спомнат во вербалната нота која Грција ја испратила до македонското Министерство за надворешни работи за непочитување на...
Македонија

Грчки медиуми: Министерката Мизрахи од ВМРО продолжува да провоцира

Редакција
Ставот на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи дека ќе продолжи да ја користи таблата со старото име, го објавуваат медиуми во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Министерката Мизрахи и казна ќе плати, ама таблата со Република Македонија не ја менува

Редакција
Министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи останува на ставот дека ќе ги држи прес-конференциите пред постојната табла во Министерството на која стои името...
Македонија

Коѕијас бара забрана за влез на министерката Мизрахи во ЕУ: Реакции во Грција за таблата со „Република Македонија“

Редакција
„Димитров лут за министерката која го прекрши Договорот од Преспа – Реакција од Атина”; „Скопје: Во опасност Договорот од Преспа поради табла Република Македонија”; „Демарш...
Македонија ТОП СТОРИИ

Министерката Мизрахи: Таблата поставена во Министерството е наследена, не постои стара и нова

Редакција
Министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи денеска изјави дека таблата поставена во Министерството е наследена. Како што појасни, не постои стара и нова,...
Балкан

На бугарскиот граничен премин „Ѓуешево“ се уште се користи „ПЈРМ“

Редакција
Една година по промената на името во Република Северна Македонија, бугарските власти на граничниот премин „Ѓуешево“ сè уште работат со старото име „Поранешна југословенска Република...
Забава

(ВИДЕО) Влатко Лозаноски на Music Awards Ceremony 2020: Доаѓам од Македонија, не од „Северна“

Редакција
Македонскиот пејач Влатко Лозаноски синоќа на манифестацијата Music Awards Ceremony 2020, во Белград го доби признанието за најдобра поп фолк нумера. Тој го поправи презентерот...
Македонија

(ВИДЕО) На претседателот Пендаровски му пречело „северна“ во името, неможел да се навикне

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски во емисијата „Recite Al Jazeeri“ на телевизијата Ал Џезеира меѓудругото вели дека му пречи „северна“ во името на државата. „Ми пречи. Ми...
Македонија ТОП СТОРИИ

Армија на Република Македонија стана Армија на Република Северна Македонија

Редакција
Претседателот на државата и врховен командант на вооружените сили Стево Пендаровски вчера ја потпишал уредбата за ознаките на униформите на Армијата и отсега натаму, како што...
Македонија

Се уште не се знае кога ќе почнат да се издаваат пасоши и лични карти со новото име

Редакција
Се уште нема точен датум од кога ќе почнаат да се издаваат пасоши и лични карти со новото уставно име – Северна Македонија, велат од...