еМагазин

Tag : сирија

Македонија

Турција депортира македонски државјанин заробен во Сирија

Редакција
Еден државјанин на Северна Македонија и еден на Германија кои биле дел од терористичка група се депортирани од Турција во нивните земји, соопшти турското Министерство...
Македонија

По последните случувања во Сирија: Будно се следи состојбата на границите поради можен нов бран бегалци

Редакција
Двете наши граници јужната и северната будно ги следат припадниците на граничната полиција во соработка со припадниците на нашата Армија и полиции на други држави...
Балкан ТОП СТОРИИ

Доаѓа нова криза: Турција го отвора патот за сириските бегалци кон Европа?

Редакција
Турција одлучи да не ги спречува сириските бегалци да стигнат до Европа по копно и море, изјави висок претставник на турската власт за Ројтерс во...
Свет

Русија испраќа воени бродови крај Сирија

Редакција
Руските власти соопштија денеска дека крај сирискиот брег испраќаат два воени брода вооружени со крстосувачки ракети и ја обвинија Анкара за смртта на 33 турски...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) На повидок војна меѓу Турција и Русија на тлото на Сирија по загинувањето на 33 турски војници

Редакција
Ако ништо не се направи, ризикот од ескалација „ќе се зголеми од час по час“ во североисточна Сирија, каде најмалку 33 турски војници беа убиени...
Локално

Беживотното машко тело пронајдено на Шар Планина е на сириски државјанин

Редакција
Во СВР Тетово вчера околу 11.00 часот планинар од тетовско планинарско друштво, кој се движел на тој терен со група планинари, пријавил дека над тетовското...
Македонија

Државјанин на Македонија во Швајцарија обвинет за регрутирање борци на ИД

Редакција
Швајцарското Јавно обвинителство покрена обвиненија против две лица, од кои едниот државјанин на Швајцарија и Северна Македонија, под сомнеж за регрутирање борци во редовите на...
Свет ТОП СТОРИИ

Кој беше Абу Бакр ал-Багдади, „калифот“ кој донесе смрт и ужас

Редакција
Абу Бакр ал-Багдади, ирачки џихадист, кој се прогласи за „калиф“ на сите муслимани како водач на сунитска Исламска држава (ИД), беше цел на воената операција...
Свет ТОП СТОРИИ

ЦИА помогнала да биде лоциран: Во Сирија е убиен лидерот на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади

Редакција
Во американска воена операција во Сирија се верува дека е убиен лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, пренесуваат сите светски агенции. Неименуван американски претставник...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Турција почна воена интервенција во Сирија, има загинати цивили

Редакција
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека турската војска денеска почна воена операција на северот од Сирија. Како што наведе, воената операција го носи името...